Нотариално завещание

 

  1. Нотариално завещание – определение.

Извършва се от нотариус под формата на нотариален акт и за него важат общите правила за нотариалното производство-чл.24 ЗН.

  1. Процедура.
  1. Участници.
  1. Наследодател.
  2. Нотариус.
  3. Двама свидетели.
  1. Необходими условия за участниците:
  1. Завещание може да се направи пред всеки нотариус – няма териториална обвързаност. Обвързаността е за самите нотариуси – те нямат правото да извършват нотариални действия извън своя район. Нотариусът може да отиде на друго място (в болница, частен дом и т.н.), но само в рамките на своя район.
  2. Чл.471 ГПК - нотариусът не може да бъде засегнато/облагодетелствано със завещанието лице и не следва да бъде в определени родствени връзки със завещателя.
  3. Свидетели – изисквания:
  • Чл.480 ГПК - да са дееспособни  и грамотни лица.
  • Чл. 471 ГПК - да не са заинтересовани от сделката.
  • Чл. 471 ГПК - да не са в опр.роднински връзки със завещателя.
  1. Процедура по съставяне на завещанието.
  1. Предварителна проверка - нотариусът първо извършва подготвителна дейност. Той проверява самоличността и дееспособността на завещателя и свидетелите.
  • Самоличността се проверява по документи за самоличност,при липса на такива завещателят установява самоличността си с двама познати на нотариуса свидетели.
  • Дееспособността – по документи за самоличност и според изискванията чл.13 ЗН, следва да се провери дали лицето може да действа разумно.
  1. Съставяне на завещанието:
  • Завещателят изразява устно волята си пред нотариуса и свидетелите, излагайки мотивите си като може да ползва предварително направени бележки.
  • Паралелно с устното изявление, нотариусът записва волята му по възможност такава, каквато е – може да прави само дребни стилистични корекции. Желателно е да запази собствените стилистични изрази на завещателя, което помага при тълкуване впоследствие на волята на завещателя. В случай, че употребените изрази биха направили завещанието нищожно, нотариусът е длъжен да уведоми завещателя. Нотариусът записва волята на завещателя – каквато е, няма изискване за начина, по който ще пише – на ръка, с технически средства.
  • Нотариусът  прочита на глас завещанието пред завещателя и свидетелите и проверява дали правилно е разбрал и отразил волята. В завещанието нотариусът е длъжен да отрази всички действия, които е извършил при записването на волята. Например: “Проверих самоличността на завещателя и свидетелите, той изрази устно волята си, аз я записах, прочетох”. Ако тези действия не са записани се приема, че те не са извършени и завещанието ще бъде нищожно. Тук формализмът на закона е силно застъпен. Неспазването на което и да било изискване влече нищожност на завещанието.
  1. Подписването на нотариалното завещание се извършва от всички присъстващи – завещател, свидетели, нотариус. Липсата на който и да е подпис повлича нищожност на нотариалното завещание.
  2. Нотариусът  датира нотариалното завещание.
  1. Особени хипотези:
  1. Ситуации, в които завещателят не може да се подпише.
  1. Според общите правила на ГПК, ако едно лице не може да подпише документ, то следва да постави отпечатък от десния палец върху документа. Ако и това не може  да направи, следва да постави отпечатък от друг пръст на ръката.
  2. Чл. 24(3) ЗН урежда отклонение от общите правила - ако завещателят не може да се подпише, той трябва да заяви това и да посочи причината. Нотариусът отбелязва тези обстоятелства в нотариалния акт за завещание преди неговия прочит – т.е. завещателят следва да посочи този факт още при отразяването на волята му и това е част от устно изразената воля на лицето.

В практиката  двете правила се използват паралелно – поставя се отпечатък  и се прави отбелязване.

  1. Хипотеза при която страните представят на нотариуса готов проект на завещание.

        Със Закон за нотариусите и нотариалната дейност е въведено изменение на чл. 24(2) ЗН с чл.474(8) ЗННД.

  1. Нотариусът проверява самоличността/ дееспособността на страните;
  2. Завещателят изразява устно волята си.
  3. Вместо да пише нотариусът следи дали текста правилно е написан.
  4. Прочита го и с това процедурата по съставяне на завещанието приключва.  

 

Становища:

  1. Проф. Цанкова – просто не четем текста, поради нелогичността и противоречието с останалия  текст на същата алинея, т.е. държим на стандартната процедура – всичко се прави пред нотариуса.
  1. Друг вариант, с който се прави компромис и се съвместяват двата начина, но тук рискуваме в един момент да се каже, че нотариалното завещание е нищожно. Проектът – готовото, неподписано нотариално завещание ще замени писането от страна на нотариуса.

Това, което е смущаващо е поредността на действията. От гл.т. на сигурността, по-добре е да не се действа с проект - страните би трябвало да искат нотариуса да напише нотариално завещание.