БАНКОВА СИСТЕМА НОРМАТИВНО /ПРАВНО/ РЕГЛАМЕНТИРАНЕ

2.1 Същност и функции

Съвременните банки се намират в органична връзка и зависимост по между си. Те образуват една съвкупност . едно цяло, т.е. представляват банковата система. Именно съвкупността от банки и банкоподобни институции, който съществуват и функционират в дадено стопанство, дава представа за неговата банкова система. Тази система не е една стройна система с определен състав и структури. Всяка една от съставните и структури заема точно определено място в тази система. свързана е  по определен начин с останалите банки и играе определена роля в стопанския и  погледнато в исторически  план определя появата на банките и банковото дело, различните периоди в средата на настоящото столетие по своя характер специфика банковите системи са многозвени. Отделните банки и банкоподобни институции са се намирали в точно определени връзки помежду си, но тези връзки са предимно хоризонтални. Липсва ясно изразена йерархическа взаимно зависимост" между отделните звена на банковата система.Едва през втората половина на века постепенно започва да се формира и да се утвърждава като господстваща наречената двузвенна банкова система.характерно за тази система е че има изразена

поставена емисионната банка, която единствено има право да емитера в оборота националната паричка единица. Дейността на съвременните емисионни банки обаче съвсем не се ограничава с емисията на банкнотите. Обикновено във всяка страна има по една емисионна банка. Тя най-често е държавна банка и играе ролята на касиер на държавата и "банка на банките".Второто звено в системата са обслужващите банки или търговските банки, както и банкоподобния версални, или специализирани в зависимост от характера на операциите които извършват. В страните с развита пазарна икономика съществуват и банкоподобни" институции. Така се наричат "тези институции , които не извършват пълния набор от операции.Съгласно определението дадено от Комисията по унификация и банкови стандарти /КУБС/банките са  такива търговски предприятия които са получили пълен лиценз за извършване на банкови операции а други финансови институции са търговски предприятия . които са получили лиценз за извършване на. някой банкови операции, но без правото да набират всякакъв вид влогове

/депозити/

БАНКОВАТА СИСТЕМА В СТРАНАТА

а/ БНБ

б/ Търговски банки

Българска народна банка /БНБ/ е централна банка на Република България и за своята дейност се отчита пред Народното събрание.Основните задачи на БНБ, съгласно закона за БНБ. са да въздейства за подържане на стабилността на националната парична единица чрез провеждане парична и кредитна политика и да съдейства за създаването и функционирането на ефективни платежни механизми, да емитира банкноти в страната/като изключително право/ и да регулира и контролира дейността на другите банки с оглед

стабилността на банковата система.за органите за управление на БНБ са управителен съвет и трима подуправители, избрани за ръководители на основните управления съгласно закона на БНБ чл.9 основни управления на Емисионно Банково и Банков надзор /Валутен борд трябва да поддържа пълно валутно покритие на обща сума на паричните задължения на БНБ като предприема; действия за ефективно управление на валутните активи на банката.Тази задача емисионното управление ще изпълнява при спазване на следните правила:

-левовите задължения ще се купуват или продават по фиксиран валутен курс на резервната валута /ДМ/

-левовите задължения ще се обменят едно към едно от депозитите в емисионното управление.

-всеки валутен депозит ще съответства на високо-качествени активи в чужда валута в същото изражение.

-всички останали валутни резерви ще бъдат активи деномикирани в резервна валута, или ще бъде злато от резерва.

-лихвените проценти ще бъдат определени от управителния съвет на база лихвите, получени от съответните валутна активи -няма да се отпускат кредити на лица имащи сметки ще управлява валутния резерв на банката и златото от вътрешния резерв.

Банковото управление трябва да осигури доверие в ликвидността на банковата система и ефективното функциониране на финансовите пазари. Банковото управление може да предостави кредити на правителството само при определени условия. съгласувани с МВФ Международния Валутен Надзорът върху банковата система се осъществява от управление "Банков надзор". Това управление- установява и въвежда в действие надзорни функции и ефективни проверки на място. Освен проучването на платежоспособността и рисковите позиции на банките, управлението ще наблюдава ликвидността на търговските банки и ще дава мнение пред управителния съвет за ликвидна подкрепа при условие на минимален риск.Търговските банки са акционерни дружества, които извършват публично привличане на влогове и използват привлечени средства на кредити и  инвестиции за своя сметка и на собствен риск. Съгласно Закона за банките те могат да извършват следните търговски сделки:

- покупка на менителници и записки заповеди сделки с чуждестранни сродства за плащане и благородни метали.

- сделки с ценни книжа и съхранение и управление на ценни книжа.

- гаранционни сделки.

- операции по безкасови плащания.

- финансов лизинг,

- придобиване и управление на дялови участия.

-други сделки определени от БНБ

дружества и за тях се прилагат изискванията на Търговския закон. На територията на страната банките могат да откриват повече от един клон в същото населено място.банкова дейност се изисква писмено разрешение /лицензия / издадено от БНБ. за което институцията следва да представи пълен набор от документи. БНБ извършва необходимите проучвания и проверки относно верността на посочените данни и искането за издаване на лицензия и в срок от 6 месеца уведомява заявителя за намерението да уважи или откаже искането за лицензия. БНБ може да отнеме лицензията за извършване на банкова дейност поради неплатежоспособност, при неспазване на определени със Закона условия, при нарушаване на изискванията и правилата установени и приети. с наредба на БНБ.В съвременния свят се наблюдава голямо разнообразие на банки и банкоподобни институции. Те могат да бъдат класифицирани и изучавани според различни признаци.Според мястото на банките в икономиката и характера на основната им дейност различаваме:

-емисионни банки

-обслужващи,  или търговски банки

обслужващи или търговски банки

.Дейността на емисионните банки обаче не се ограничава само с емисията на банкноти. Обикновено във всяка страна има една-единствена емисионна банка.Тази банка най-често е държавна и играе ролята на касиер на държавата и банка на банките.Търговските /или обслужващите/банки са такива институции  които пряко извършват парично- кредитното обслужвано на физическите и юридическите лица-банкови клиенти.В страните с развита пазарна Икономика съществуват и така наречените "банкоподобни• институции.Обикновено те нямат пълен банков лиценз, но извършват определени банкови операции. Банкоподобни институции са спестовно-кредитните асоциации, кредитните съюзи, инвестиционните тръстове.застрахователните компании.пенсионите фондове и др. подобни.

В зависимост от формата на собственост на техния капитал банките биват:

-държавни банки

- частни банки

-акционерни банки

-кооперативни банки

В зависимост от обхвата на предлаганите парично-кредитни услуги банките биват:

-уневерсални - специалицирани

Според юридическия им статут различаваме:

публично правни учреждения - акционерни или командитни д-ва с акции

-еднолични фирми или събирателни дружества В зависимост от това дали банките имат или нямат развита клонова мрежа различаваме:

-банки с филиали

-банки без филиали

Банките могат да бъдат класифицирани и в зависимост от характера и срока на извършваните от тях кредитни операции. Банките, които отпускат средно срочни и дългосрочни кредити на своите клиенти, обикновено се наричат инвестиционни.