Вписване.

 

Същност на вписването

Вписването представлява система за отбелязване и регистриране на актовете, свързани с промяна на собствеността и на други вещни права или с учредяване на такива права или тежести върху недвижими имоти.

Целта на вписването е да се даде гласност на тези актове, за да могат трети лица да знаят какво е вещноправното положение на конкретен недвижим имот.

Вписване се прави само за недвижимите имоти.

Актове подлежащи на вписване

Вписването има за задача да даде публичност на актовете, с които се придобиват вещни права върху недвижими имоти. Затова всеки акт с който се придобиват вещни права върху недвижим имот или се правят промени в тях, трябва да бъде вписан.

Правната уредба у нас намираме в Закона за собствеността и в Правилника за вписванията.

Съгласно чл. 112 ЗС и чл. 4 от Правилника се вписват:

1.Всички актове, с които се прехвърля правото на собственост или се учредява, прехвърля, изменя или прекратява друго вещно право върху недвижими имоти.

Това са актовете между живи лица независимо от това, дали има безвъзмездна или възмездна сделка. Вписват се само частноправните актове за придобиване.

2.Договорите, с които се прехвърля наследство, в което има недвижими имоти.

3.Актовете за отказване от вещни права върху недвижими имоти. Основанието за вписването е, че те с тези актове се извършва промяна на собствеността върху недвижими имоти.

4.Договорите за делба на недвижими имоти, както и съдебно разделителните протоколи относно такива имоти.

5.Молбите на кредиторите на наследодателя или на заветниците за отделяне на недвижимите имоти на наследодателя съгласно чл. 65 Знасл.

6.Договорите за наем на недвижим имот за срок, по-дълъг от една година.

7.Спогодбите по спорове относно актовете, които подлежат на вписване.

8.Влезлите в сила съдебни решения, които заместват актовете по буква “а”, както и решенията, с които се констатира съществуването на подлежащи на вписване актове по предходните букви.

9.Всички други актове, за които бъде постановено със закон, че подлежат на вписване.

Съгласно чл. 114 ЗС трябва да бъдат вписани:

1.Исковите молби, с които се иска разваляне, унищожаване, отменяване или признаване нищожността на актовете, подлежащи на вписване по чл. 112.

2.Исковите молби за постановяване на решение за сключване на окончателен договор, с който се прехвърля или учредява вещно право върху недвижим имот.

3.Исковите молби за постановяване на други решения по чл.112 буква “3”.

Съгласно чл.5 от Правилника за вписванията не подлежат на вписване:

1.Придобиването на недвижим имот по силата на закона или с административен акт като: принудително отчуждаване за държавна или обществена нужда, отчуждаване по регулация, по силата на конфискация , придобиване на изоставени недвижими имоти от държавата.

2.Съдебните решения и постановленията по обстоятелствена проверка.

3.Завещанията относно недвижими имоти и всички други придобивания на недвижими имоти по наследство.

4.Договори за наем на недвижими имоти за срок, по-дълъг от една година.

Вписването на един акт означава, че той поражда пълно действие по отношение на всички лица. След вписването само този акт придобива пълно действие.

Вписването няма обратна сила. То действа от момента на вписването на акта. Купувачът се смята за собственик спрямо всички лица н които актът може да се противопостави от момента на вписването. Вписването произвежда такова действие и по отношение на недобросъвестните пиобретатели.

Вписването се извършва по реди и в книгите, предвидени в чл. 33 от Правилника за вписванията и в ЗСВ.

Особени правила за някои вписвания

1.Съгласно чл.11 и 12 от Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника договорите за прехвърляне правото на собственост на самоходна техника, се включват в писмена форма с нотариална заверка на подписите.

3.Специфична уредба на вписване на българските кораби намираме в кодекса на търговското мореплаване. Всеки български кораб трябва да бъде вписан в регистрите на корабите в едно българско пристанище, които се водят от Държавната инспекция за корабоплаване. Вписването на български кораб в чужд регистър не поражда никакви правни последици, ако корабът не бъде заличен по съответния ред от българския регистър.

Ако лицата, длъжни да направят заявления за вписване, не сторят , това, органите, които водят регистрите, след извършване на разследване правят служебно вписване.

Заличава се от регистъра кораб:

-за който отпадне основанието да плава под знамето на Република България;

-потънал ,изчезнал или разрушен§
-признат за негоден за ремонт или ремонтирането му е станало стопански неизгодно.