Защита на правото собственост.

 

Собствеността дава на носителя си най-широки права върху една вещ. Тя му осигурява пълна власт върху притежаваната от него вещ, за да може той да ползва всички нейни възможности и качества.Затова е необходимо действащото законодателство да създаде реални условия за пълна и цялостна защита срещу всяко посегателство върху това право с цел собственикът му да може да се противопостави валидно срещу такива действия и да отстрани всяко нарушаване на неговите права и незаконосъобразно ограничаване на възможностите му, за да си осигури пълна свобода за упражняване на трите правомощия върху вещта.

Съгласно чл.7 от Конституцията “държавата отговаря за вреди, причинени от незаконни актове и действия на нейни органи и длъжностни лица”. Завареният Закон за отговорността на държавата за вреди, причинени на граждани създава отговорност за държавата, когато чрез незаконни актове, действие или бездействие на нейни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност са причинени вреди на граждани.

Гражданскоправна защита.

Вещни искове са ревандикационният иск, негаторният иск и искът за определяне на граници.

С ревандикационния иск едно лице претендира за връщането на конкретна вещ в патримониума си, когато нейното владение му е отнето. Основанието на иска е накърненото право на собственост. Изправени сме не пред личен, а пред вещен иск. Това е искът на невладеещия собственик срещу трето лице, което владее вещта без основание.В римското право е иск, с който разполага цивилният собственик, ако не владее вещта, срещу владелеца не вещта, който му оспорва правото на собственост.

Член 108 ЗС дефинира иска по следния начин: “Собственикът може да иска своята вещ от всяко лице, което я владее или държи, без да има основание за това”.

От горното следва, че ревандикационният иск е искът на невладеещият собственик, предявен срещу владелеца на вещта, който неоснователно владее същата, за предаване на владението върху същата на основание правото на собственост.

Този иск може да бъде предявен само от собственик или съсобственик на една вещ. Ищецът трябва да е лишен от владението на вещта. Ако той я владее чрез другиго /наемател/ искът не може да бъде валидно проведен срещу последния.

Ответник по този иск е лицето, което в момента владее вещта. Искът не може да се насочи срещу онова лице, което е отнело владението, но вече не упражнява фактическата власт върху процесния имот.

Освен това ищецът трябва да се легитимира с годен документ. Когато става дума за недвижим имот, трябва да се представи нотариален акт, а не договор в писмена форма.

При движимите вещи положението на ищеца за доказване на неговото вещно право е сравнително по-леко. Член 35 ЗС изисква при делба на движими вещи със стойност над 50000 лв.писмена форма с нотариално заверени подписи.

Негаторен иск

Негаторният иск е искът на собственика на една вещ, с който се иска забрана и спиране на нарушаване на правото му което не се състои в отнемане на владението и връщане на нещата в състоянието им преди започване на нарушението. Този иска предоставя правна възможност за защита на правото на собственост срещу всяко пряко или косвено неоснователно въздействие, посегателство или вредно отражение върху обекта на правото на собственост, което може и да не накърнява владението, но ограничава, смущава и пречи на разрешението пълноценно използване на вещта според неговото предназначение.

Този иск може да бъде предявен срещу съсобственик на недвижим имот или срещу собственик на съседен имот за прекратяване на неоснователно действие, създаващо пречки за ползване на съсобствения или съседния имот.

Ищец по този иск може да бъде само собственик на една вещ независимо от това, дали владее, или не владее вещта.

С решението си районния съд, пред който е подсъдно делото, ако уважи предявения иск, осъжда ответника да прекрати нарушението. Решението включва в себе си три елемента: признаване правото на собственост на ищеца, забраняване на ответника да извършва в бъдеще нарушеното им състояние, ако това е необходимо съобразно с изяснената по делото фактическа обстановка и претенциите на исковата молба.

Иск за определяне на границите

Този иска е познат още в римско право под името actio finium regundorum. Съгласно римското право това е иск за установяване на гранична линия, когато спорът обхваща пространство, не по-голямо от пет стъпки – 1.50м.

Наказателноправна защита

Срещу посегателства върху притежавани от едно лице вещи наказателното право предвижда съответните санкции.

Глава 5 от Наказателния кодекс съдържа текстове, предвиждащи наказание при престъпления против собствеността, независимо чия е тя.

Административноправна защита

Тази защита има предвид само държавната и общинската собственост.