Разследване на документни престъпления.

Разследване на документни престъпления.

Обща характеристика.
Да се изясни понятието “документ” – конкретно волеизявление на физическо лице, което е материализирано с писмени знаци, има пряко/или косвено правно значение, изразено е в различни форми; не е необходимо отразените в документа факти и обстоятелства да отговарят на действителността. За криминалистиката документът е веществено доказателствено средство или писмено доказателствено средство в зависимост дали материализира волеизявление или материалът от документа има значение за разследваното престъпление.
Класификация:

С оглед произхода:
    1) оригинални – официални преписи; извлечения и преводи;
    2) копия

С оглед съставителя ( най-важно деление):
    1) официални – издадени по установен ред и форма от длъжностно лице в кръга на службата му или от представител на обществеността в кръга на възложените му функции.
    2) частни.

С оглед съдържанието:
    1) бланкетни;
    2) удостоверителни;
    3) диспозитивни – трябва да отговарят на определени изисквания, за да могат да породят целените правни последици; обикновено се издават като официални и може да се установи качеството истинност;
    4) неистински: документи, на които е придаден вид, че представляват волеизявление на друго лице, а не на това, което наистина ги е създало.

Според характера им в процеса
    1) Документ писмено доказателствено средство – значението му се изчерпва със съдържанието на написаното от автора изявление или удостоверява факти, имащи правно значение; без значение е външния вид, обстоятелствата и мястото на съставяне.
    2) Документ веществено доказателство – освен съдържанието на писмения текст, значение имат и материалните следи върху самия документ(външен вид, топографски признаци и т.н.)

Глава ІХ НК – 4 групи документни престъпления.

Образуване на предварително производство (ПП). Обикновено ДП се извършва в съвкупност – голям проблем са недостатъчното данни, понеже е необходимо да се използват специални знания. Чл.191, ал. 2 – относно ПСД, които могат да бъдат извършени: между тях липсва възможност за СЕ, а тя е абсолютно необходима. Според практиката се извършват т.н. експертни справки от полицейския орган, които впоследствие биват приобщени към останалите материали по делото.

Изграждане на първоначални следствени версии. Да се изхожда от непосредствената специфика на извършване на съответното престъпление. Особено роля имат експертните версии, тъй като утвърдената експертна версия е един от основните емпирични източници, използвани при изграждане на следствени версии.
Най-често следствените версии са следните:
Относно начина на извършване (изпълнението – технически способи):
    1) заличаване по механичен/или химичен начин;
    2) технически подправки;
    3) добавяне на нов текст;
    4) кражба на подпис;
    5) липса на заверка.

Версии относно личността на извършителя:
    1) документът да е изготвен и подправен от обвиняемия;
    2) от тъжителя;
    3) да е създаден и подписан от 3 лица по искане на обвиняемия;
        4) да е създаден и използван в съучастие между обвиняемия и трети длъжностни лица.

Версии относно причините и условията, способствали за извършване на престъплението:
    1) небрежно съхранение на печати, бланки;
    2) липса на строго определени правила на административна и стопанска дейност;
    3) нередовен и повърхностен контрол;
    4) липса на достатъчно правна култура в определено лице.

Планиране на разследването и първоначални следствени действия. Следва да се набележат мерки за установяване на: вида на престъпно създадения документ; вида на подправката; техническите способи и средства; време, място, обстановка и условия на създаване на документа; мотиви за създаване; съществуват ли копия или други оригинални екземпляри от документа.

Тези въпроси могат да бъдат решени със следните ПСД:

    Изземване и оглед на документи – най-вече като веществено доказателство; като писмено – кои лица имат интерес да ползват документа и евентуално къде би се съхранил оригиналът на документа. Могат да се изискват и втори и трети екземпляри на документите и техни фотокопия, както и документи, послужили като източници на информация за престъпното създаване на документа.
        1) Документи, установяващи косвени факти и обстоятелства, свързани с разследваното документно престъпление;
        2) Документи, които могат да се използват като сравнителни образци при извършване на КЕ.
        3) Трябва да се изземат и материалите и техническите средства, с които е бил изготвен документа.

Тактика на изземването – своевременност, веднага след установяване на връзката с престъплението и лицата, у които се намират. Мерки за защита на иззетите документи с цел използване при повторна КЕ. При огледа следва :
    1) да бъде установен и подробно вписан външния вид и общото състояние;
    2) предназначение;
    3) топографски признаци на документа;
        4) признаци на печатен/ или ръкописен текст;
        5) да се опише вида, формата и размерите на отпечатъците от печати, щемпели върху документа;
        6) ако има особени знаци върху документа – да се опише техния вид, размер, разположение, цвят и др.
        7) да се изследват и скритите свойства на веществата (луминесценция и фосфоресциране)
        8) да бъде установено точното съдържание на документа; да се констатира логическата връзка и нейната противоречивост; несъответствията да бъдат подробно описани;

Да се назначи СЕ: (възможни са изменения от обективен характер) – необходимо е експертизата да бъде назначена веднага: да се определи точно задачата на експертизата,  да се индивидуализира обекта на експертизата, да се определи максимално кратък срок с оглед използвания метод, да се осигури максимално подходящ материал ( и 3-те вида образци: свободни, условно свободни, експериментални).

    Разпит на обвиняем (обвинението се повдига след оглед и експертиза). Компетентният орган трябва да се запознае с материалите по делото и да се установи вида на извършеното престъпление. Да се направи повторен оглед на документа. Да бъдат изискани и приложени липсващите екземпляри и копия. Да се проучи личността на обвиняемия, служебно положение, личностни характеристики, образование, наклонности и т.н. Да се състави план на разпита (въпроси, които ще се задават и тяхната методическа последователност). Особености на разпита – субект може да бъде всяко наказателно-отговорно лице, както и длъжностно лице, следователно на първо място следва:
    1) да се установят качествата на обвиняемия (обикновено се касае за материална или интелектуална подправка);
    2) да се установи дали обвиняемият е създал документа;
    3) дали е в съучастие, формите на съучастие.
    4) Обикновено се цели материална облага, поради което това престъпление се извършва в съвкупност с престъпление по служба или с престъпление против собствеността, но може и с престъпление против личността.
Разпитът следва да изяснява следните обстоятелства:
    1) кой е набавил документа;
    2) дали обвиняемия е съзнавал характера и вида на извършеното;
    3) дали обвиняемият е целял използване на документа, знаейки че той е неистински/ или го е ползвал добросъвестно.

При престъпно унищожаване на документ - обвиняемият умишлено е целял унищожаване или повреждане на документа. При разпита се установява:
    1) какъв е бил използваният способ за унищожаване;
    2) има ли възможност за възстановяване на съдържанието на документа;
    3) съществуват ли копия/ къде се намират;
    4) извършено ли е в съучастие/ форми.

Разпит на свидетели. Те могат да бъдат разделени на 3 групи:
    1) длъжностни лица;
    2) свидетели, чрез показанията на които може да се установи престъпното създаване, използване и т.н.(свидетели-очевидци);
    3) други, които биха допринесли за изясняване на обстоятелства около предмета на доказване.

Разпит на експерти в ПП. Регламентация: 126 и 280 НПК. Следва да се приеме, че разпитът на експерти трябва да се извършва само в рамките на извършваната експертиза.

Последващи следствени действия:
    Претърсване и изземване на документи, ІІ и ІІІ експертизи или копия на съответния документ;

    Повторен разпит на обвиняемия и на свидетели (в случаите, когато при първоначалния разпит не са били изяснени всички обстоятелства или тяхното изясняване е било неточно/ или непълно; може и като способ за предотвратяване на лъжесвидетелстване и проверка на резултатите от първоначалния разпит;

Очна ставка (относно участието на обвиняемия в съответното документно престъпление); Следва да бъде предимно насочена към изясняване на това дали обвиняемия наистина е участвал и как;

Следствен експеримент: следва де се провери възможността обвиняемият да извърши определени действия (ако има неистинско самопризнание с цел прикриване на друго престъпление/или друго лице). Особено значение има не толкова материалната реконструкция, колкото последователността на извършваните опити.
Разследване на палежи.

Обща характеристика

Разследването се извършва изключително трудно (обхваща значителна територия). Невъзможно е своевременно да бъдат установени причините за пожара (трудно е да бъдат разграничени умишлените от непредпазливите деяния).

Задачи:
1) да се установи времето и мястото на възникване на пожара;
2) да се установи техническата причина за възникване на пожара;
3) да се открие огнището на пожара;
4) посоката на разпространение;
5) механизма на протичане на пожара;
6) способи и средства, използвани за причиняване на пожара;
7) да се установят авторите;

Предварително производство (ПП) – образуване. При съобщение до орган на ПП от противопожарната охрана или...Необходимо е да се посочат индивидуалните белези на лицето, съобщило за пожара. Статии, бележки, писма в печата;

Следствени версии – могат да бъдат систематизирани:

Относно причините:
    1) пожарът да се дължи на непосредствено или косвено запалване и стечение на случайни обстоятелства при разпространението;
    2) нарушаване правилата на противопожарна безопасност;
    3) по хулигански подбуди;
    4) получаване на застрахователно обезщетение;
    5) случайно събитие;
    6) прикриване на друго престъпление;
    7) чрез използване на естественото положение на лесногорими материали, използване на спомагателни лесногорими материали;
    8) използване на предварително подготвени запалителни средства, а може да има и съчетание;
Версии относно механизма.
Версии относно извършителя; връзката на определено лице с време и място на палежа; установени способи и открити запалителни вещества; данни, свързани с мотивите на извършителя на престъплението.

Първоначални следствени действия:

Оглед на местопроизшествието:обстановката при огледа чувствително се отличава от тази при други престъпления (значително изменена). Обектите на огледа носят отражението на процесите и явленията, свързани с горенето – оттук реална опасност от повреждане, или унищожаване вследствие високата температура – необходимост от вземане на мерки за безопасност и набавяне на специални технически способи и средства.    
    1) подготовка на огледа:
        - да се осигури охрана
        - мерки за потушаване на нестихнал и процеси и явления
        - проверка на охраната
        - да се разяснят задачите на огледа
        - да се окаже помощ на пострадалите на територията на местопроизшествието
    2) извършване на огледа – по два способа:
        - ако не е затихнало горенето – от периферията към центъра;
        - от мястото, където се намира пострадалото лице или пораженията от горенето са били най-силни.
Следва също да се установи огнището на пожара и посоката на разпространение на огъня. Откритите елементи следва да бъдат детайлно описани като се посочат тяхното местоположение, форма, цвят, връзка със съседните предмети. Измененията в резултат на пожара са различни. По възможност  да се извършат и фото/ или видео фиксация с цел проследяване на изменението на територията на местопроизшествието и използване на материалите при последващ оглед.

Личен обиск:  да се търсят предмети, които биха могли да се използват като запалителни вещества или следи, които да сочат на пряката и непосредствена връзка на лицето с палежа.

Освидетелстване:различни обгаряния, опърляния, които сочат на пряката и непосредствена връзка със събитието на престъплението.

Пожаро-техническа експертиза (ПТЕ). Назначаване на ПТЕ. Важна е – може да осигури максимално количество доказателствена информация чрез непосредствено изследване на последиците от пожара.
    1) Обект на ПТЕ е цялата материална обстановка в оригиналния й вид непосредствено след потушаване на пожара. Твърде широк е кръгът от непосредствени обекти на ПТЕ:    
        - обгорени предмети и конструктивни елементи на сградата;
        - остатъци от намерени запалителни средства/ или запалителни материали и части от тях;
        - електро-уредите и електро-инсталациите на съответния обект;
        - противопожарните средства и противопожарната техника;
        - направени фото/кино и видео – снимки на пожара и на обстановката непосредствено след потушаването му.
    2)Разнообразен е кръгът от задачи, които решава ПТЕ:  
        - определяне на непосредствените причини за възникване на пожара;
        - установяване на времето и условията на възникване на пожара;
        - откриване на огнището на пожара и посоката на разпространението му;
        - установяване какви противопожарни правила са били нарушени (ако в тази връзка са необходими специални знания)
        - установяване отговорят ли машините, съоръженията, инсталациите на противопожарните изисквания
        - установяване състоянието на електро-инсталациите и електрическите осветителни уреди
        - установяване дали е възможно дистанционно подпалване
        - установяване дали определени вещества са от категорията на самозапалващите се и има ли връзка наличието на такива вещества с възникналите пожари
        - има ли нарушения на противопожарните правила в хода на производствения процес.
Възможно е да се назначат допълнителна и повторна ПТЕ: допълнителна ПТЕ са назначава, когато: не е бил даден отговор на някои от поставените задачи или са възникнали нови задачи, намиращи се във връзка с извършената първоначална ПТЕ. Повторна ПТЕ – (128 НПК) се назначава, когато експертното заключение не е обосновано и възникват съмнения в неговата правилност.

От ПТЕ следва да се разграничава съдебно-химическата експертиза, която също се назначава в системата на ПСД. Прилики с ПТЕ - СХЕ има за непосредствен обект остатъци от запалителни вещества и остатъци от изгорели обекти.
Разлики с ПТЕ – по отношение на задачите на СХЕ:
1) да се установи вида на използваното запалително средство или материал;
2)да се установи характера на изгорелите обекти и по възможност техния първоначален (химичен) строеж;

Съдебно-медицинска експертиза на труп – решава три основни задачи.
    1) Да се установи причината за смъртта. Като подзадача: дали се касае за инсценировка във връзка с която е извършен палежа или смъртта е настъпила действително вследствие на пожара
    2) Да се установи времето на настъпване на смъртта.
    3) Да се установи дали действително пожарът е причина за смъртта.

Разпит на свидетели-очевидци – в системата на ПСД следва де се извърши и този разпит. Позволява да се съберат достатъчно данни относно важни обстоятелства, касаещи:
1) мястото на възникване,
    2) интензивността на пожара,
    3) дали пожарът е възникнал едновременно в няколко точки или само в една точка,
    4) посока на разпространение на пожара
    5) съпътстващи пожара процеси и явления – например отделяне на различни вещества
    6) установяване на това кои лица са се намирали на територията на местопроизшествието към момента на възникване на пожара.

Свидетелите-очевидци могат да се разпределят в три категории:
1) лица, които са пострадали от пожара;
2) лица, които са участвали в потушаването на пожара, включително и лица от противопожарната охрана;
3) лица, които първи са съобщили за възникването на пожара. По отношение на тактическата организация – този разпит не се отличава със някакви особености.

Разпознаване на труп:- в системата на ПСД и разпознаване на труп, ако такъв е открит на територията на местопроизшествието. Тук трябва да се вземат предвид измененията, които са настъпили в резултат на процесите на горене:
    1) промяна на цвета на косата под влияние на темепературите
    2) намаляване на големината на главата
    3) унищожаване на част от външните признаци, вкл. и половите.
Разпознаването на труп при разследването на палежи е изключително трудно процесуално-следствено действие: обикновено се унищожават документи на лицето и част от съпътстващите признаци на личността. Най-сигурните белези за разпознаване и идентификация при палежи е идентификацията по зъбния статус. Не винаги обаче това е възможно: при някои палежи при изгаряне на определени вещества се извършва и разтопяване на част от костната система.

Групи последващи следствени действия (ПоСД) извън системата на първоначалните процесуално-следствени действия:

Най-важното последващо ПоСД - повторен оглед на местопроизшествието (ПОМПТ). На две основания се извършва:
1) при първоначалния оглед не са били потушени всички последици от пожара;
2) при първоначалния оглед не е била обхваната цялата територия на пожара.ПОМПТ следва да се извърши своевременно: в един твърде близък до първоначалния оглед момент, когато не са настъпили изменения на територията на местопроизшествието в резултат на аварийно-възстановителни работи.

Изземване на книжа и документи: те се отнасят до разнообразни обстоятелства:
    1) технически паспорти за ремонт на инсталации, машини, съоръжения;
    2) документи, отнасящи се до противопожарната охрана;
    3) документи за текущото състояние на инсталации и съоръжения на територията на местопроизшествието;
    4) документи, характеризиращи технологичните процеси на производство;
    5) схеми, чертежи, планове и скици на сгради, машини и съоръжения.

В системата на последващите ПоСД и разпит на други свидетели – неочевидци:
    1) длъжностни лица, извършили техническите прегледи на съответните съоръжения и инсталации;
    2) длъжностни лица от противопожарната охрана, отговарящи за конкретния обект.

Следва да се извърши и разпита на обвиняемия. Изключително трудно ПоСД, трудностите произтичат: от това, че обвиняемият е предприел преди извършването на палежа мерки за противодействие и за укриване; има оскъдност на веществените доказателства, които сочат на пряката връзка на обвиняемия с извършения палеж. При разпита на обвиняемия следва да се изяснят:
    1) обстоятелства, отнасящи се до възможността за достъп на обвиняемия до територията на палежа;
    2) обстоятелства, отнасящи се до вида на използваното запалително средство или материал;
    3) обстоятелства, отнасящи се до познанията на обвиняемия на обстановката на местопроизшествието преди възникване на пожара;
    4) обстоятелства, отнасящи се до способността на обвиняемият да използва запалителни, взривни материали и средства.