Тактика на изземване. Значение за предварителното разследване и съдебното следствие. Особености на изземването като самостоятелно следствено действие и като действие при огледа,претърсването и личния обиск.

 

Тактика на изземване. Значение за предварителното разследване и съдебното следствие. Особености на изземването като самостоятелно следствено действие и като действие при огледа,претърсването и личния обиск.


Изземването се среща в две процесуални форми: като органически съпътстваща огледа, претърсването и личния обиск процесуална дейност и като самостоятелно следствено действие по смисъла на чл.116НПК.
В първия случай изземването е зависимо от процесуалната и тактическа организация на съответното следствено действие. Във втория случай изземването е самостоятелно следствено действие с произтичащите от това тактически особености. При тази хипотеза органите на разследването разполагат с достатъчно данни за местонахождението и особеностите на предметите/обекти, които имат значение за делото.
Нормативна основа е чл.133 НПК - “всички учреждения, предприятия,обществени организации, длъжностни лица и граждани са длъжни да предадат намиращите се у тях предмети или книжа”, ако бъдат поискани от съда или от органите на предварителното производство. Още по подробно е регламентирано в чл.134-139 НПК,  като органически свързано с претърсването.

Планиране

Решение за изземване се взема при две групи данни по делото:
- за връзката на определени предмети или книжа с разследваното престъпление и за
- тяхното местонахождение и характерни признаци.

Изземването е неотложно следствено действие, когато се появи опасност от унищожаване, повреждане или укриване на предмети и книжа.
Книжата от значение за делото, които подлежат на изземване са няколко групи: официални и частни документи и свързаните с тях писмени източници; подправените документи; документи, които се отнасят до извършителя на престъплението, особеностите на производствения процес, организацията на работата, формите и съдържанието на превантивно-предупредителната работа. Наред с подправения документ се планира и изземването на вторите екземпляри, независимо, къде се намират в момента. Прави се т.нар. групово изземване, за да се осигури едновременното изземване на документите от различни предприятия, учреждения или организации.

Подготовка.

Съставя се постановление за изземване; осигуряват се поемни лица, лицето у което се намират предметите или книжата; създават се условия за спазване на изискванията по чл.136НПК; взема се разрешение от прокурор/съда?/, когато предстои изземването на документи, които съдържат държавна тайна, или изземване на пощенска и телеграфна кореспонденция.
Осигурява се присъствието на оперативни работници или охрана, когато се предполага, че ще възникнат затруднения. Характерна черта на подготовката е запазването и в тайна и бързината на извършването и.

Извършване

Извършването започва с представяне на решението за изземване и с предложение от компетентния орган да се посочат интересуващите го предмети или книжа.
На изземване освен предварително набелязаните обекти, подлежат и всички предмети или книжа, които имат значение за делото, а също и забранените за ползване или извадени от гражданския оборот предмети или книжа, когато органите на разследването се натъкнат на тях.
Иззетите предмети или книжа се предявяват на поемните и на другите присъстващи лица.
Изземването на пощенска или телеграфна кореспонденция, както и на документите съдържащи държавна тайна се извършва само с разрешение на съда /чл.139,ал1НПК/. Изземването на кореспонденция, намираща се в учреждания, става в присъствието на поемни лица, избрани между служителите на учреждението.
За изземването и резултатите от него се съставя протокол. В него се посочва наред с общите данни, какви предмети или книжа са иззети, как са опаковани и запечатани и на кои от тях са направени фотоснимки.
Изземване в съдебното производство. Законова опора са чл.133 и чл135-139НПК. Може да се извърши, когато страните в процеса посочат в хода на съдебното следствие съответното учреждение, предприятие или обществена организация, длъжностно лице или гражданин, у когото се намират предмети или книжа, които могат да имат значение за делото и когато могат да опишат особеностите на посочените от тях предмети и книжа. Изземването и резултатите от него се отразяват в протокола на съдебното заседание.