12. Влогова и депозитна дейност на Търговската банка

 

Влогова и депозитна дейност на Търговска банка. Банкови операции и документи.

Приемането на пари на влог и депозит се извършва на принципите на доброволност, договореност и запазване на банковата тайна. Откриването, воденето и закриването На влогове и депозити в лева и валута и разплащателни сметки в лева се извършва въз основа на изискванията на Наредба № 3 за плащанията, БУС 1092 чл.47 от ЗБКД.

6.1. Банкови влогове.

Банките приемат на съхранение (отговорно пазене) парични суми в лева и други валути, ценни книги и други движими вещи, които са на разположение на вложителя във всеки момент при поискване от негова страна (в рамките на работното време). Срещу тази услуга вложителят дължи на банката определено възнаграждение, пропорционално на времетраенето на влога. При паричен влог банката от своя страна дължи на вложителя уговорената лихва.

Банката открива следните видове влогове: спестовни влогове в лева и във валута на местни и чуждестранни липа; детски влогове; спестовни Влогове по договорени условия; жилищноспестовни влогове. приема  парични   суми   при   условие,   че   ще   бъдат   изтеглени  след  предварително опраделан срок (депозит) и разплащателни сметки в лева за плащане на данъци такси. услуги, погасяване на кредити и др.

Детски влог - такьз влог може да се открие на всеки български гражданин, ненавършил 18 години. Открива се от дееспособни лица, като захранването на влога може да става по касов и/или безкасов път, като банката издава спестовна книжка на името на титуляра, в която се отразяват движенията по сметката. При откриване на детски влог вносителят на сумата може да постави писмено условие (при настъпване на определена възраст, за обучение, при встъпване в брак и др.) за изплащането й. Непълнолетни титуляри на възраст от 16 до 18 години встъпили в брак, се разпореждат лично с влога си. При навършване на пълнолетие (18 години) сметката се закрива служебно и авоарът й се прехвърля по безсрочен влог. При закриване на детски влог спестовната книжка се олихвява и след изплащане на цялата сума се задържа от издателя й.

• Спестовен влог по договорени условия - такъв влог може да открие всеки български гражданин, както и чуждестранно лице, на което е разрешено по установен ред постоянно пребиваване в страната за спестяване на средства с целево предназначение, предварително определено от титуляра: покупка на движимо или недвижимо имущество, за лично пенсионно осигуряване, за обучение. При

Трябва да се има в предвид, че много от решенията при кредитните операции се вземат на база на конкретния случай. Така,  че част.от правилата  трябва  да  са  дългосрочни  /планирани/  и   установени ':от организацията, но други да са правила за възможни случаи.Примерна   организация   на   кредитния   процес    на   базата   на   функционираща търговска банка и съпоставка /сравнение/ с технологията на кредитния процес в друга банка.

Кредитирането    е    сложен    процес,     изискващ    както    висока компетентност и умения, така и задълбочено познаване на банковата практика. Както се установи, то формира облика на банковата активност и е главното направление на растежа на банковите доходи. Важно условие за рационалното управление на кредитния процес и портфейл е сполучливата организация. Когато редът е изместен от хаос е съвсем"^!^: логично банката да не печели от кредитораздаването, а напротив да търпи ; загуби.откриване на влога банката издава на титуляра спестовна книжка. Управление на спестовен влог по договорени условия не се допуска от упълномощено лице.

• Валутен влог - Банката открива валутни влогове в щатски долари, германски марки, швейцарски франкове и други валути на български и чуждестранни граждани, които са получили разрешение по установения ред за постоянно или продължително пребиваване в страната. Суми по влога могат да се превеждат както в страната, така и в чужбина.

• Жилищноспестовни влогове - този вид влогове се характеризират най-вече с това, че внесените по тях суми са предназначени за покупка или строеж на жилище (гараж, ателие), за преустройство, . ремонт, подобрение и замяна на жилищни имоти. Жилшцноспестовните влогове, при определени от съответната банка условия, могат да дават право на банков кредит.

6.,2. Видове депозити.

Банката открива във всичките си клонове следните видове депозити:

1.       Депозит в левове-за 1, 3, 6, 9 и 12 месеца.

2.      Депозит в чуждестранна валута-за 1, 3. 6. 9 и 12 месеца.

3.       Седем   и   четиринадесет   дневен   депозит  ~   по   депозира   се начислява лихва. съгласно тарифата на банката, като лихвата не се капитализира и сумата може да се тегли само от клона на банката. след изтичане на срока, за който е бил сключен. При предсрочно изтегляне на депозит не се начислява лихва върху сумата. На   депозанта   се   издава   договор   за   депозит,   подпечат н   с официалния печат на банката. По желание на клиента може да му бъде издадена спестовна книжка (като заплаща) за депозита, като се запознае индивидуално с условията на договора и преди отразяване на сумата се записва   "запознат . с   условията   по   депозита",    което   титулярът потвърждава с подписа си. При всяка операция по депозита от титуляра се изисква представяне на екземпляр от договора.

Депозитните сметки се използват за съхранение на парични средства, платими със срок на предизвестие от клиента до банката или при други предварително договорени условия за плащане. Главното им предимство е по-високият лихвен процент,. който клиентът получава срещу отказът му да ползва парите си за определен срок. Този срок варира от една седмица до две години, като различните банки предлагат различни условия. При теглене на суми преди договореният срок лихвата "се губи". Банките не носят отговорност, ако подписите върху документите за извършване на операции по сметката са били обект на умело, визуално неразличимо подправяне. Депозитни сметки се откриват както на физически лица, така и на фирми.

Разплащателна сметка на граждани и домакинства.

Титулярът на тези сметки е физическо лице. Този вид сметки са много удобни за поддържане на парична наличност на сигурно място, която се и олихвява. Разплащателната сметка се открива лично в клона на банката при спазване на изискванията на Наредба № 3 за плащанията и въз основа на искане за откриване на банкова сметка, съгласно БУС за съставяне на платежни документи. Титулярът на разплащателната сметка е задължен да поддържа необходимата сума по сметката си за осигуряване на всички заявени плащания и задължителния минимум.

Върху влоговите ?и депозитните операции се осъществява вътрешен контрол от главния счетоводител и директора на клона. Контрола се провежда •- по сметки и документи. Проверява се разпределението и изпълнението на функциите на служителите: тяхната компетентност., редовното и стриктно проверяване от тяхна страна на документите - формално и • тематично, отчитане на операциите п предаването им в счетоводните служби и незабавно уведомяване на горепосочените органи за възникнали нарушения.

6.3, Банкови операции и документи.

Тези документи са унифицирани, съгласно изискванията на БУС и представляват готови формуляри, които се попълват от клиентите. Най-

1. Искане за откриване на банкова сметка - това е готова (бланкетна) форма, която се попълва само веднъж при откриването на всяка нова сметка.

2. Искане за закриване на банкова сметка - и този документ (формуляр) се подава само веднъж и то само тогава, когато клиентът иска да закрие конкретна своя сметка.

3. Вносна бележка. Образец 5-1. Това е документът, който се попълва от вносителя на суми в брой по всяка сметка при всяко внасяне. Той служи и като доказателство, че определена сума е внесена по определена сметка. Вносната бележка може да играе ролята на платежно нареждане, когато се внасят пари в една банка, с искането те да бъдат отнесени по сметка в друга банка.

4. Платежно нареждане. Образец 5-2. Този документ се използва при т.нар. "безкасови плащания" и с него титулярът на определена сметка нарежда на обслужващата го банка да извърши прехвърляне на определена сума от неговата сметка (да задължи сметката му) по сметка на трето лице (получател).

5. Платежно нареждане (вносна бележка) за плащане към бюджета. Образец 5-3. Това е вариант на платежното нареждане и се съставя, когато наредителят разпорежда съответните суми да се преведат от неговата сметка по сметка на бюджета. За всеки вид данък, акцизна стока или услуга, такса, мито, осигуровка, лихва, имот и т.н. или всеки вид документ се съставя отделен платежен документ.

6. Безкасовите (безналични) плащания, са тези, при които движението на дарите се извършва чрез преводи от една сметка към друга, без да е необходимо плащане "в брой". Различаваме следните няколко вида безналични плащания; директен превод, плащане с акредитив, плащане с незабавно инкасо и плащане с чек.

• Директен превод. При него наредителят задължава банката -платец да прехвърли определена сума от неговата сметка по сметката на трето лице - получател.

• Плащане с акредитив. При този вид плащане наредителят упълномощава банката да открие за негова сметка акредитив в полза на трето лице - получател, до посочени от наредителя размер на сумата и условия за плащане. Акредитивът представлява писмено заявление на банка, с която тя се задължава да изплети на посоченото в акредитива лицев определената в него сума, ако въпросното лице предаде в банката описаните в акредитива документи в упоменатия срок и при изпълнение на всички условия, описани в акредитива.

Това е особена форма за разплащане между две страни, сключили договор за поръчка, гарантиращ страните по договора.

7. Съгласие за незабавно инкасо. Образец 5-4. Това е също готов формуляр, който се попълва. от наредителя и екземпляри от него се подставят на банката на титуляра, и на лицето, в чиято полза е издаде. С него наредителят (платецът) дава предварителното си съгласие сметката му в банката автоматично да се задължава в полза на третото лице, когато то представи своето искане. По този начин малките фирми (а и не само те) могат да се извършват плащанията си за ток, вода, телефони др.

3. Платежно искане. Образец 5-5. Това е документът, който се съставя (в два екземпляра) за теглене на суми от чужда сметка, по която има съгласие за такова (съгласие за незабавно инкасо). По този начин се теглят суми и от ДОО за изплащане на различните обезщетения, при наличието на съответните правни отношения.

9. Нареждане - разписка за теглене на пари в брой. Образец 5-6. На територията на България плащанията "в брой" са разрешени до размера на 5000 лева еднократно. Над този размер те задължително се правят по безкасов път. Което не пречи на мнозина някои по-големи плащания, за които не искат да минат през банките, да ги разбият на няколко по-малки. Освен това трябва да се знае, че от сметката си клиентът може да тегли пари без ограничение до размера на наличността в сметката. В някои случаи банките, при изплащането на по-големи суми (над 200 лева за деня на плащането) могат да откажат плащането, ако клиентът не е заявил намерението си да изтегли такава сума поне три работни дни предварително.