6. Статут и основни изисквания към БНБ

Статут и основни изисквания към БНБ    ,

4 -1. Обши положения на БНБ, БНБ е банка на банките. Тя е централната банка на Република България. Тя е юридическо лице и води отчет за дейността си пред Народното събрание. Нейното седалище е в град София, но може да има клонове в страната и чужбина. Има, печат със своето наименование и с изображение на герба на Република България.Основната задача на БНБ е да въздейства за поддържане стабилността на националната парична единица чрез провеждане на парична и кредитна политика. БНБ има правото да емитира банкноти и монети в страната. БНБ контролира дейността на другите банки в страната за поддържане стабилността на банковата система и защита интересите на вложителите. БНБ може да изисква от другите банки да и предоставят всички документи и информация, както и да извършва съответни проверки. БНБ не може да разгласява и да предава на други лица получената информация, представляваща банкова или търговска тайна за банките и другите участници в паричния оборот и в кредитните отношения. Тя не може да участва организационно и финансово в международни организации, който имат за цел развитието на международното сътрудничество в областта на валутната, паричната и кредитна политика, както и да участва от свое име в тези организации, когато Република България има интерес. При определяне на паричната и кредитна политика БНБ и Министерски съвет се информират взаимно за своите намерения и действия.

4.8.Основен капитал и резерви

Основният капитал на БНБ е 20 милярда лева. За покриване на съмнителни и безнадеждни вземания банката формира провизии в определен от управителния съвет размер. .Към банката има създаден фонд "Резервен", който се образува от отчисления в размер 25/100 от годишното превишение на приходите над разходите на банката. Средствата от фонда се използват за покриване на загуби на банката. След отчисляване на сумата за фонда от годишното превишение на приходите над разходите на банката се заделят необходимите суми за фондове със специално предназначение, учредени по решение на управителния съвет. Отскокът от годишното превишение на проходите над разходите на банката се внася всяка година в приход на държавния бюджет в срок 4 месеца след края на финансовата година. Когато в баланса на БНБ сумата на активите и спадане под сумата на нейните задължения и на основния й капитал, министърът на финансите предоставя на банката прехвърляеми лихвоносни ценни книжа, издадени от Министерския съвет, на сума, необходима за покриване на недостига. Предоставените ценни книжа се изплащат от реализираното годишно превишение на приходите над разходите на банката преди отчисляването на суми за фонд "Резервен".

-4-. Структура и управление

В БНБ органите на управление се делят на :

-    управителен съвет

-   управител

-   трима подуправители

Управителния съвет се •състои от седем члена: управители, трима подуправителя и трима други членове. Всички те са български граждани, имат високи нравствени качества и са изтъкнати професионалисти в сферата на икономиката, финансите и банковото дело. Управителя и подуправителя се избират от Народното събрание. другите трима члена се избират от: президента на републиката. Мандатът на членовете на управителния съвет е 6 години. Управителите и подуправителите не могат да извършват друга платена дейност, освен преподавателски или като членове на органите на дружествата, в който БНБ има участие или на международни организации във връзка с дейността й. другите трима члена на управителния съвет не могат да работят за банки или в изпълнителната власт. При встъпването си в длъжност, както и в края на всяка година,всеки член на управителния съвет представя пред света декларация за своето и на членовете на неговото семейство имуществено състояние и други делови интереси. Декларациите се съхраняват в специална книга при БНБ. При встъпването си в длъжност членовете полагат клетва да спазват законите, да съдействат за осъществяване на поверените на банката функции и да пазят банковата и търговска тайна. Управителя и подуправителите полагат клетва пред Народното събрание, а другите трима члена пред президента. Мандатът на член на управителния съвет се прекратява предсрочно когато:

- е подал оставка

- е във фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си повече от 6 месеца:

- с влязла в сила присъда му е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление

- е обявен в несъстоятелност като ЕТ или неограничено отговорен съдружник в търговското дружество

-е бил член на управителен или контролен орган на дружество

Също така мандатът на член от управителния съвет може да бъде прекратен предсрочно когато:

-    е установен о нарушение

- неучастие без основателни причини в три или повече последователни заседания на управителния съвет

- действие или бездействие, довело до неизпълнение на възложени с този закон задачи на БНБ.

Управителния съвет заседава най-много веднъж месечно. Той се свиква от управителя на банката или по искане най-малко на трима от членовете му чрез писмена покана. Заседанията се водят от управителя на банката,а в негово отсъствие - от определен от него подуправител. Съвета може да заседава, ако присъстват повече от половината от членовете му. На заседанията се :

-    обсъждат и приемат основните насоки за дейността на банката

-    приемат се нормативни актове по дейността на банката

-    определят се лихвените проценти

-    определят се процентите на минималните резерви, който

банките трябва да държат, и утвърждава условията и изискванията за изпълнението им.

- определя с наредби нормативите и изискванията за регулиране на банковата дейност

-    приема правилника за дейността си

- приема решения за издаване на нови банкноти и монети и определя сроковете, след конто те престават да бъдат законно платежно средство

- приема решения за участие на БНБ в международни организации и в мероприятия и дейности, предприемани от такива организации

-  открива и закрива клонове и представителства на банката

- обсъжда периодично отчетите за дейността на основните управления в банката

- взема решение за въвеждане и преустановяване на отделни дейности на банката

Решенията се приемат с мнозинство от присъстващите, но с не по-малко от 4 гласа. Управителят на БНБ ръководи и контролира дейността на банката с изключение на онези дейности,който са представени на подуправителите. Той може да предоставя упражняването на някой от правомощията си на други длъжностни лица.

В БНБ има три основни управления, всяко от който се ръководи от подуправител. В рамките на предоставените им компетенции със закон или нормативен акт подуправителите организират, ръководят и отговарят за дейността на ръководителите от тях управления.

Първото основно управление е "Емисионно" - неговата основна функция е да поддържа.пълно валутно покритие на сумата на паричните задължения на БНБ, като предприема необходимите действия за ефективно управление на международните валутни активи на банката.

Управление   "Банково"осъществява   функциите   на   кредитор   от последна инстанция при условия. определени в този закон и в приетите от управителния съвет нормативни актове.

В управление "Банков надзор" надзорът върху банковата система се осъщетвява от подуправителя ръководещ това управление. При упражняване на надзорните си правомощия той прилага самостоятелно и независимо предвидените мерки за въздействие и санкции. Издаването и отнемането на лиценза за банкова дейност се извършва с акт на управителя по предложение на подуправителя.

Вътрешния контрол върху финансовата дейност на БНБ се осъществява от главен ревизор, избран от управителния съвет на банката, след одобрение на председателя на Сметната палата.

Главен ревизор:

-    оценява качеството на системите за вътрешен контрол, тяхното функциониране, тяхната надежност и плътностт на информация.

-    оценява ефективността от използването на средствата

-    проверява адекватността на съществуващите системи за защита на активите

-    проверява дали операциите със законите и другите нормативни актове на органите за управление на банката.

Парична единица (банкноти и монети) емитирана от БНБ при Валутен борд

В Р.България паричната единица е левът, разделен на сто стотинки. Само БНБ има изключителното право да пуска в о6ръщение банкноти н монети. Те са законно платежно средство п задължително се приемат за плащанията в пълната им номинална стойност. Номиналната стойност, формата, съдържанието и дизайнът на банкнотите и монетите се определят от управителния съвет. БНБ осигурява печатането на банкноти и сеченето на монети, както и опазването и съхранението на не пуснатите в обръщение банкноти и монети. Преди да пусне в обръщение нова банкнота или монета, банката обнародва в "Държавен вестник"и други средства за масова информация точното й описание. След като БНБ пусне в обръщение нова банкнота, може да извади от обръщение старите. Такива банкноти след изтичане на определения от банката срок се