БАНКОВИ ОПЕРАЦИИ

Съвременните банки предлагат на пазара и извършват богат избор от парично- кредитни и финансови услуги на своите клиенти. Всички тези услуги са свързани на практика с осъществяването на определени банкови операции.Въпреки голямата им разнообразие банковите операции могат да бъдат разграничени на три основни групи:

- пасивни операции -активни операции - посреднически /комисионни операции/

Това подреждане на основните групи банкови операции е традиционно и съвсем естествено. То съответствува на историческата логика на възникването и развитието на тези операции.Днес обаче според тяхната роля и значимост на първо място трябва да поставим активните операции.пасивните банкови операции са свързани с процеса на привличане на пари и парични капитали в банките. Чрез тях съвременните банки си осигуряват необходимите за дейността си капитали.  Тук банките се проявяват като длъжници заематели кредитополучатели спрямо своите клиенти  Благодарение на пасивните операции на банките в тях се концентрира преобладаващата част от парите и паричните капитали на обществото Това дава възможност те да бъдат максимално ефективно използувани в стопанския оборот.Пасивните банкови операции могат да се разграничават на няколко основни групи.По - съществените от тях са:

- операции., свързана с формирането на собствени средства на банките

- операции по привличането на средства на банковите клиенти

- емисия на платежните средства

Първата група пасивни банкови а свързани с формирането на основните средства на банките.За да функционира една банка.тя трябва да разполага с определена величина собствен капитал.Обикновено този въпрос се урежда по законодателен път.Най-често се регламентира минимално необходимата величина на собствените средата /капитал/.а понякога и на допълнителния и резервния капитал.Така например, от месец май 1992г. у нас минимално необходимият капитал,за да може една банка да извършва дейност в страната е 200мил.лева/непълен лиценз/, а за пълен лиценз.включващ и опериране с чужбина, са необходими 500мил. лева / 1995г съответно 450 и 300млн.лева/.

Делът на собствените средства в общия обем от ресурси с който разполага една банка е минимален Той на надвишава 10%, Тъй като преобладаващата част от съвременните банки са акционерни дружества,набирането на собствен капитал става чрез емисията на ценни книжа. Привлечените средства са преобладаващата част от банковия капитал. Те са над 90% от банковите пасиви

Поради това  операциите по тяхното привличане заемат определящо място в пасивните операции на банките.Тук на първо място са разнообразните влогови и. депозитни операции на банките.Основните видове депозити са тези "на виждане"наречени често и "чекови депозити",и срочните депозити.Важно място имат и операциите по набиране на средства от между банковият пазар,

Емисията на банкноти е също така типично пасивна банкова операция.Тя е характерна за емисионните банки.Чрез нея се увеличава количеството на така наречените"централни пари" и разбира се общата паричка маса в оборота.

Активни операции

Активните банкови операции са такива операции, посредством които банките пласират или реализират концентрираните в тях парични и капиталови ресурси. Наричат се "активни"защото характеризират активното присъствие и участие на банките в стопанските и социални процеси.Активните операции на банките осигуряват основната част от техните доходи. Основните групи активни операции на съвременните банки са:

-инвестиции в ценни книжа

Докато при кредитните операции на банките съществуват сериозни проблеми по отношение на банките тяхното разбиране при банковите инвестиции в ценни книжа не е така. Банките днес не само отпускат множество и разностранни кредити на своите клиенти но те закупуват и дългосрочни ценни книжа на проспериращите частни и държавни фирми. Целта на тези операции е получаването на допълнителен доход подобряване на банковата ликвидност и минимизиране на рисковете от инфлационно обезпечаване на паричната единица

Комисионни операции

Посредническите, или комисионните операции са третият основен вид банкови услуги.При тях банките рядко ангажират собствени средства или капитали. Банките извършват посреднически услуги на своите клиенти.срещу което получават доходи, под формата на такси и комисионни.Най-типичните посреднически или комисионни операции на съвременните банки са:

-преводни операции, акредитивни и инкасови операции

- емисия.покупко-продажба и съхраняване на ценности,ценни книжа и валута за сметка на своите клиенти

- доверителни операции,свързани с управление на капитали.по поръчка на клиенти

-извършване на анализи,прогнози и информационно обслужване между банковите операции съществува непосредствена зависимост.Активните и пасивните операции на банките се намират в постоянна взаимна връзка и зависимост.В известни периоди доминиращи са били пасивните операции.Те са определяли и величината на активните операции. В съвременното банково дело има активни  операции които са водещи

Място и роля на Централните банки в националното стопанство и в международния обмен

Централните банки са независими, самостоятелни институции, които координират, контролират и влияят върху дейността на всички други банки. Обособяването им е станало по два начина. Първият е т; нар. еволюционен. При него една от най- добрите Търговски банки се обособява като институция, на която е възложено да извършва емисия на банкноти и монети и да регулира дейността на всички търговски банки. Това обособяване става бавно, постепенно, без намеса на законодателната власт. То е резултат от естествената специализация между съществуващите Търговски банки. По този начин са създадени банките през миналия век. В началото на двадесети век Националните банки се създават в държавите, в които не е имало такива по законодателен път. Със закон от Парламента се възлага па определена Търговска банка да бъде емисионен център на държавата, т е. Да пуска в обръщение нови банкноти и монети. В резултат и на двата метода - еволюционния и законодателния, в държавите с пазарна икономика се създават Централни банки, чиято роля за развитието на икономиката, за провеждане на антиинфлационна политика и за поддържане на стабилна покупателна способност на националната парична единица е изключително голяма.

От дейността на новосформираните Национални банки зависи не само финансовото състояние на, но и ефективността на инвестициите, тъй като един от най-съществените източници на финансови ресурси, използвани за инвестиране са банковите кредити. От дейността на Националните банки зависи също така и състоянието и тенденциите на паричния и капиталов пазар. Паричният пазар е валутен, кредитен. Значително е въздействието на Националната банка върху преструктурирането на икономиката. Това става чрез пренасочване на кредитни ресурси от един отрасъл в друг, от един регион в друг, С това банката оказва влияние върху равнището, структурата и динамиката на доходите на отделните социални слоеве. Много е важно и не може да. не се спомене взаимоотношенията на Централната банка с държавата. Те са сложни, многообразни и двупосочни, а именно:и Държавата е клиент на Централната банка както всички други нейни клиенти. Държавата е длъжник на банката, когато е получила заеми от нея. Всяка държава има нужда от заеми, за да изпълнява своите функции и в частност за да балансира своя бюджет, когато приходите са по - големи от разходите, и Всяка държава има нужда от дългосрочни н краткосрочни кредити. За целта тя ползва кредит от Централната банка или от чуждестранни банки и финансови институции. н Централната банка обслужва текущо касовото изпълнение на държавния бюджет. За целта тя открива при себе си сметки на името на държавата, по които постъпват отделните видове бюджетни приходи - данъчни и не данъчни. За всеки бюджетен приходоизточник се открива отделна сметка. Наред с тези сметки за приходите Централната банка открива разходни банкови сметки. Те се наричат текущи банкови сметки, по които се отчитат отделните видове разходи. Поради това твърде популярен е изразът, че Централната банка е касиер на държавата.

• Централната банка има определени права и задължения по управление и съхраняване на златните и валутни резерви на страната. В трезора на Централната банка се съхранява монетарното злато и на банката е предоставено правото да се разпорежда с него. Със закон държавата е предоставила правото на Централната банка да изкупи злато и златни продукти, да ги изнася в чужбина и т. н. За да бъде в състояние да осъществява възложените от държавата функции, със закон се гарантира самостоятелността и независимостта на Централната банка от изпълнителното власт и з частност от правителството. Това означава, че Централната банка не е подчинена на правителството, а единствено на парламента. През настоящия век е характерна следната тенденция Националните банки, които бяха частни банки, акционерни дружества постепенно се одържавиха, т. е. Извърши се национализиране на тези банки. Този процес започна след края на първата световна война и завърши след края на Втората световна война. Националната банка на Канада е национализирана през 1938 г., на Германия - 1939 г, на Япония по време на Втората световна война - 1942 г., Националната банка на Англия става държавна през 1946 г., а в Австрия през 1960 г. Процесът на одържавяване на Националните банки се дължи на това, че в качеството си на държавна банка тя, по-пълноценно изпълнява възложените, от държавата функции. Това е резултат и от интеграционните процеси в икономиките на европейските държави.-Тези процеси намират израз в това, че през март 1957 г. С Римския договор се създаде Общия пазар, в който членуваха шест европейски държави Понастоящем това е Европейският съюз, в който членуват петнадесет държави. Интеграцията започва най - напред във валутната система, банковото дело, митата и данъците. В резултат на тази интеграция са създадени Международния валутен фонд.. Световната банка; приета е единна митническа тарифа, изградена с европейска валутна система и европейска парична единица.