14. Безналични плащания

 

БЕЗНАЛИЧНИТЕ ПЛАЩАНИЯ,ИЗВЪРШВАНИ ОТ БАНКИТЕ И НОРМАТИВНОТО
ИМ РЕГЛАМЕНТИРАНЕ

12.1. Същност на безналичните плащания

Плащанията са посреднически сделки между банки и техните клиенти,свързани ' с прехвърлянето на пари по банкови сметки и плащания в наличност между търговци независимо от сделката, която е породила плащането. Когато плащанията се извършват без участието на банките те се наричат налични, а когато се осъществяват чрез посредничеството на банките се наричат безналични плащания.

При безналичните / безкасови / плащания сметните отношения между фирмите се уреждат без да се борят и пренасят налични пари, като се прехвърлят средствата от сметката на купувача по сметката на доставчика/

Някои автори считат, че средствата по сметките на фирмите в банката не представпяват пари. Те отричат участието на парите в безналичния паричен оборот. Е. Андрес счита, че в "сферата на безналичния оборот се обръщат не пари, а стоки". Обръщението на стоките според него се осъществява независимо от това опосредствано ли е то от парични знаци, от идеални покупателни средства или кредит.

Проф. А. Гусаков счита, че в "сферата на безналичните разплащания" се осъществява преминаване на стойността от един собственик в друг, нейното движение, а не движението на парите, които участват в този процес само във функцията "мярка на стойността". Но под стойност тон разбира паричната форма на стойността, чието движение се осъществява без помощта на налични пари, на основата на движението на платежните документи. Безспорно безналичните / безкасови / плащания се осъществяват чрез записвания по сметките в банките, Тези записвания отразяват заплащането на изпратените в предадени стоки, работи и услуги и представляват паричната форма на тяхната стойност. Тъй като по сметките на фирмите в банките се прехвърлят на стоките и услугите, а паричната им стойност, следователно по тях се съхраняват парични средства и при безналичните разплащания се осъществява именно *  тяхното движение. Действителното движение и на наличните парични знаци и на парични средства по банкови сметки се обуславя от движението на стоките. И едните и другите имат една и съща материална основа - обръщението на обществения продукт, В процеса на кръгооборота паричните средства по банкови сметки постоянно се превръщат в налични пари, а наличните пари в безналични средства. Независимо от това не е възможно и не следва да се слага знак за равенство между тях. Наличните пари приемат веществен израз, който видимо се възприема и след като напуснат каналите на банката извършват самостоятелно движение, върху което не е възможно да се упражни контрол от страна на държавата. Обратно паричните средства по сметките в банката макар и да представляват стойността на материалните ценности не могат да се видят и усетят, и тяхното движение се осъществява под непосредствения контрол на банката, която следи за законосъобразното им и целенасочено използване.

Безналичните плащания може да стават само по нареждане или с предварително съгласие на платеца при предоставени от него условия и размери. Според българското законодателство няма ограничения за количеството пари и броя на сметките. В зависимост от нормативните документи, които регламентират валутния режим, плащането може да се извършва не само в български левове, в брой и по сметка, но и в други валути. За съхраняването на пари и извършване на безналични плащания банките откриват сметки на своите клиенти, независимо местни или чуждестранни лица. Откриването и воденето на сметката се подкрепя с договор. Банката има право да събира служебно някои суми от сметката на клиента без да изисква изричното му съгласие.

Банките не контролират предмета на сделката, по която възниква плащането освен ако това не произтича от договор за кредит.

За по-висока ефективност при изпълнението на посредническата роля при извършването на безналичните плащания е необходимо банките да си взаимодействат тясно. Те могат взаимно да се информират за банковото обслужване на информационна система между тях. Отношенията между БНБ и другите търговски банки трябва да поддържат минимален резерв по сметките си в БНБ. Централната банка организира и регулира изграждането на банковата система за електронни разплащания / БИСЕРА/. Участието на търговските банки и техните клонове е задължително и за да се включат в системата БНБ им предоставя индивидуални банкови клонове.

Необходимост от безналични плащания

Проблемите на безбанковите плащания са ежедневни проблеми за всички граждани и фирми в условията на пазарното стопанство. Как ще се извърши плащането и по какъв начин ще се гарантира получаването, от една страна на парите на доставчика, а от друга, на стоките и услугите от купувача са предмет на ежедневно мислене и

дейност на фирмите. Целта на отделните контрагенти в разплащателните отношения е да се извърши реализация на стоките и услугите и да се .получи еквивалента им при възможно най-малък разрив между времето на движение на стоките и времето на движение на парите.

У нас, понастоящем все още предпочитаната форма на плащане е в брой, поради ред причини. По този начин търговците гарантират по-висока степен на сигурност при реализиране на сделката и избягват опитите за превръщане на търговските банки във "филиали" на Данъчните управления.

Но все пак при плащанията в налични пари има твърде големи неудобства, а и повишен риск. Ето защо плащанията между стопанските субекти обикновено се осъществяват чрез посредничеството на банките като се използва системата и механизма на безналичните плащания.

Безналичният паричен оборот възниква и се извършва в процеса на възпроизводството в резултат на движението на материални ценности. Той отразява кръгооборота на средствата на отделните фирми и на стопанството като цяло.

Необходимостта от безналични плащания намира израз в следните аспекти :

1. Безналичните плащания или плащанията по сметки водят до намаляване на налично паричната маса в обръщение и съответно на чистите разходи по паричното обръщение, т.е. на разходите свързани с печатането, съхранението, предвижването по предназначение на парите. При тях парите се използват не като средство за обръщение, а като платежно средство.

2. Чрез безналичните плащания се ускорява движението на паричния еквивалент на изпратените стоки и извършените услуги от купувачите към доставчиците, в резултат на което се ускорява оборота на авансирания паричен капитал и съответно се повишава рентабилността на производството.

3. Безналичните плащания чрез банките създават условия за създаването на разплащателната с кредитната им функция. На тяхна основа се проявяват "чудеса на кредита", намиращи израз в "правенето" чрез кредита на пари и на тази основа, на банкови депозити, създаващи възможност на банките да разширят своите активни операции. Отговор на въпроса до каква степен могат чрез кредита да се създават депозити, които са основа за предоставяне отново на кредити, запазвайки ликвидността на банките дава

кредитния   мултипликатор.   Той   се   получава   като   отношение   на единица към процента на банковите резерви.

4. Безналичните плащания създават по-голяма сигурност в разплащателния процес и в бизнеса въобще. Чрез тях банките упражняват ежедневен контрол върху цялостната дейност-на своите клиенти. Клиентите им трябва да бъдат кредитоспособни, платежоспособни и коректни във взаимоотношенията си както със своите контрагенти, така и с банките.

Следователно безналичните плащания рационализират разплащателния процес, съдействат за ускоряване оборота на капитала и повишаване рентабилността на общественото производство. Степента на мащабите на развитие на безналичния паричен оборот служат като един от най-важните показатели за зрелостта на банковото дело и за възможностите на банките ежедневно да въздействат върху икономическите процеси.

Форми на безналични плащания

Стопанската дейност протича при различни пространствени, икономически, финансови, нравствени, социално-психологически и други условия, Различна е и отдалечеността ма финансовата стабилност на фирмите; не е еднаква степента, в която в която те се познават и доверието на което се радват; много са натурално-веществени и стопанско-правните предпоставки за извършване на плащанията; широк е диапазона на мотивите и интересите на контактуващите страни; не са редки случаите на нарушения на клаузите предвидени в сключените договори. Това налага да се прилагат различни форми на плащания, които да бъдат съобразени в максимална степен'с конкретните условия и да осигуряват финансово страните, участващи в разплащателния процес.

Основните форми на плащане се разграничават помежду си по :

а) използваните платежни документи

б/ технологията на осъщесвяване на плащанията, намираща израз в начина на движение на платежните документи и на парите

в)  възможносттите  за  използване  на  банковия  кредит  за своевременно осъществяване на плащанията.

г)  начина на  предоставяне  на  съгласието  на  платеца  за извършване на плащането.

д) степента на гарантиране на плащането на доставчика и на получаването на стоките от купувача.

В действащата Наредба за плащане се предвижда използването

на следните основни форми на безналични плащания

   1 . Директен превод (трансфер),   наричан   още   вирментна форма.

2. Акредитив

3. Незабавно инкасо

4. Плащане с чек

5. Кредитни карти

Извършването на плащанията между фирмите поставя сериозни задачи пред счетоводството. Сред тях доминира точното и навременното отразяване на промените в средствата на контрагентите, на възникналите междубанкови -сметни отношения, на поетите и изпълнените от банката ангажименти в процеса на плащането, на наличността и движението на приетите за инкасиране платежни и други документи, на направените разходи и други. Изпълнението на тези задачи до голяма степен зависи от съдържанието на възприетата форма на плащане.

1. Директен превод (вирмент)- Чрез тази форма обикновено се уреждат сметни отношения между фирми, които се намират в едно населено място или се обслужват от един банков институт. При нея. доставчика предава стоката, извършената работа или оказаната услуга от купувача (платеца) и той нарежда на обслужващата го банка да заплати стойността и.

При вирмента платежните документи се съставят от наредителя и той носи отговорност за последиците от неправилното им съставяне. Нареждането се изплаща от банката безкасово, като се използва авоарът на фирмата-платец по нейната сметка в банката.

Директният трансфер може да. се използва и при междуградски плащания. Единственото различие е, че при тях възникват сметни отношения между банките, обслужващи., платеца и бенефициента. В този случай директният трансфер може да се извърши чрез изпращане на документите по пощата или чрез БИСЕРА.

Банките не контролират забавянето при представяне на нарежданията за плащане от страна на платеца. Лихвите . се начисляват, ако се забави плащането след представянето на платежни документи.

Предпоставки за използването на тази форма на безналично плащане е наличието на редовни и добри сметни отношения между контрагентите, гаранция за което е доброто финансово състояние на платеца и готовността му да изпълнява редовно и безусловно своите платежни задължения.

Директният трансфер е подходящ за извършване на плащания към бюджета, ДОО, ДСК и други институти по повод на начислените суми в тяхна полза.

2. Акредитивна форма - При акредитивната форма на плащане инициативата отново е на страната на платеца, но тя притежава три основни особености :

а) заплащането на платежните документи става по местонахождението на доставчика

б) за тази цел купувача предварително блокира средства

в) плащането на доставчика е гарантирано

Акредитивът се открива на основата на платежен документ в зависимост дали откриването на акредитива се извьршва чрез; БИСЕРА или чрез пощенска кореспонденция. С този документ клиентът на банката упълномощава своята банка да открие акредитив при определени условия. Надлежността на документите се проверява на базата на "Еднообразни правила и обичаи по отношение на документераните акредитиви" (ЕПООДА) на Междунарондата търговска

Акредитивната форма  на плащане  има и  недостатъци,  които ограничават приложението и :

- при нея движението на материалните ценности е подчинено на движението на паричните средства.

купувачите  нямат достатъчна  възможност за  контрол  по спазване договорните задължения от доставчиците.

-   несвоевременно  откриване   на   акредитива   е   пречка  за изпращането на стоките или извършването на услугите. "Акредитивната форма на плащане се използва :

- при еднократни връзки между доставчиците и купувачите, тъй-като не се познават помежду си.       .  -

-   при   необходимост   от   гарантиране   на   плащането   на доставчиците от нередовни платци.

3. Незабавно инкасо - В повечето случаи фирмите се намират в постоянни или продължителни връзки помежду си. Познават се и се ползват с взаимно доверие, дължащо се както на доброто им финансово състояние, така и на утвърденото им име на контрагенти,

продавач да получи веднага сумата на изпратената стока, респ. на предадената работа или услуга. Така се създава сигурност и се ускорява процесът на плащането.

Плащането с чек е удобна форма за безналични плащания,поради което широко се прилага в страните с развита пазарна икономика и добре изградена банкова инфраструктура. Чрез чековете се намалява налично паричния оборот на страната, превръща се мъртвия паричен капитал в реален, функциониращ чрез кредитите; ускоряват се разплащанията; намалява се техническата работа на банката и нейните клиенти; дава се възможност за извършване на плащанията непосредствено в момента на получаване на стоката.

5. Клиринг - При постоянни взаимоотношения между фирмите дължащи се на взаимноизвършвани услуги, уреждането на сметните отношения между тях може да се съкрати и опрости значително, като се възприеме системата на т.нар. взаимни прихващания – клиринг Той е особена форма на безнапични плащания и при него плащанията се   извършват   чрез   прихващане,   като   по   разплащателната   или заемната сметка на фирмата се отнасят само разликите, получени след   взаимно   прихващане   на   предявените   от   тях   и   срещу  тях   вземания и задължения.Прихващането може да има еднократен или системен характер Й Еднократните прихващание от своя страна могат да бъдат единични  или групови. Единичните прихващания засягат сметните отношения между отделен доставчик и платец. При груповите еднократни прихвзщания се засяга по-широк кръг от фирми. Системните прихващания изискват да се създаде специална организация за тях. 6. Плащания с банкови карти - Плащанията с банкови карти се извършва според Наредба № 16 от 02.03.1995 г.(ДВ.28). С тази наредба се определя реда за издаване на банкови карти и за извършването чрез тях на плащания и други операции на територията на страната. Тя се издава само на физическо лице (картодържател), а плащанията се извършват само в левове.

Банковата карта се издава въз основа на договор между издателя и картодържателя, при условие'че картодържателя има открита разплащателна сметка и в писмена форма е предоставил на издателя правото да съобщава на националния оператор информация за състоянието на сметката му и размерът на покритието и лимитите по сметката му.

12.4Банкови   гаранции   -   Банковата   гаранция   е   неотменяем

спазващи традиционно установените изисквания на търговската етика. В тези случаи сметните отношения между тях се уреждат като се използва незабавно инкасо.

Инициативата за плащането чрез незабавно инкасо е на фирмата-получател (доставчик), за разлика от досега разгледаните форми.

Фирмата-платец декларира своето съгласие предварително от нейната сметка по искане на фирмата-получател да се теглят договорираните с нея суми за плащане по сметката. Следователно се предоставя на банката, която обслужва платеца, а копие се изпраща до получателя, който получава право на незабавно инкасо.

При плащане чрез незабавно инкасо, съществува известен риск за фирмата-купувач. Той може да се елиминира чрез банкова гаранция или депозит в банката.

4. Плащане с чек - Чековете са удобно средство за плащане. По същество те са писмено нареждане на платеца до обсужващата го банка да предостави на посочен бенефициент определена сума. С оглед на това, чековете се издават само срещу банки, в които издателите им разполагат със свободни парични средства или имат договорен кредит по тях (овърдрафт).

У нас се използва само стандартно установени форми на чекове, предварително одобрени от БНБ. Използването на чековете налага да се правят няколко вида счетоводни записвания, имащи най-обикновен, елементарен характер.

В определени случаи плащанията към фирми могат да се правят с чекове от т.нар. лимитирани чекови книжки. Те се издават въз основа на предварително заделени за тях средства на наредителя. Последните определят и тавана, лимита, в рамките на който могат да се правят плащанията чрез тях.

Използването  на лимитирани чекови книжки предизвиква промени, които са обект на счетоводно отчитане. В най-общи линии те се свеждат до следното :

- намаляват се средствата по разплащателната сметка на наредителя, притежател на лимитираната чекова книжка.

- при изплащане на предоставен за инкасиране чек се намалява размера на блокираните средства със спициално предназначение и се 'увеличава авоара на бенефициента по разплащателната му сметка.

Плащането чрез лимитирани чекови книжки имат редица предимства, изразяващи се главно в това, че позволяват на фирмата-нгажимент на банката или фирмата да изплати определена сума при настъпване на определени условия. Тя не е самостоятелна форма на плащане, а специфичен обект на търговията, възникнал поради необходимостта да бъдат покрити щети на някоя от страните по търговския договор, дошли като резултат от неизпълнението на целия договор или на част от него. Следователно, взаимоотношенията по издаването на една гаранция могат да се поставят като един триъгълник, съставен от банката - издател на гаранцията и страната, която е бенефициент по гаранцията.

От друга страна, самата гаранция се основава на търговския договор и искането за откриването на гаранция.Целта на банковата гаранция е да освободи бенефициента от неблагоприятните последици на определен риск.

Формата и съдържанието на договора за-банкова гаранция се определят от страните - участници, като нареждането за нейното издаване трябва да е пълно и да е съгласувано предварително между лицата.

Елементите, съдържащи се в банковата гаранция, се основават на условията на търговския договор, но банката си запазва правото да внася изменения в текста, предложен от наредителя, или да формулира нови условия и елементи. Техниката на откриване и оформяне на банковите гаранции в много отношения е аналогична на техниката при откриваме на нетменяеми акредитиви.

Наложилата се практика на безналичните плащания най-широк периметър на прилагане има директната форма. По-слабо разпространена в практиката е формата на разплащания незабавно инкасо. При нея съществува известен риск за фирмата-доставчик или от липса на средства по разплащателната й сметка. Особено неприятни проблеми възникват при реализацията на вече направен акредитив и документното му обезпечение. В международната търговия акредитивът има по-пълно, приложение.отколкото при разплащанията в страната. Като най-несигурна форма на безналично плащане в условията на нашата икономическа реалност се очертава чекът, въпреки че намира широко приложение в развитите страни. Голямо приложение в нашата страна намира клирингът. Използват го фирми, с постоянни взаимоотношения при взаимоизвършвани доставки и услуги. Най-ефективна форма за разплащане при

установената  система  на'движение  на   платежните  документи  са

незабавните плащания. При прилагането на тази форма на плащане в отделни случаи .движението на паричните средства изпреварва стоково - материалните ценности.

Следователно най-оптимален вариант на уреждане на сметните отношения между фирмите може да бъде този, при който функцията на парите като платежно средство максимално се доближава до функцията" на парите като средство за обръщение, т. е. когато движението на стоките и парите става едновременно. Целта е безналичните плащания да бъдат привлекателни за стопанските субекти, клиенти на банката.

Изградената у нас система за безналични плащания зачита интересите на страните, участващи в разплащателния процес, спомага за неговото ускоряване и допринася за осъществяването му с минимален размер на наличните пари при най-малко разходи на време и труд