Делба-общи положения, видове, действие.

 

  1. Определение.

 Делбата има за цел да ликвидира състоянието на имуществена общност и да създаде на нейно място отделни имуществени права на сънаследниците върху реално определени обекти.

  1. Характеристика.

1. Предмет на делбата са включените в наследството вещни права. Само те подлежат на делба.

2. Цел - да превърне притежанието на идеални части върху множество вещи в пълноценно право на собственост.

3. Конститутивно действие - идеалните части се превръщат в отделна собственост.

4. Правото на делба принадлежи на всеки сънаследник от момента на възникване от момента на възникване на съсобствеността и е непогасимо по давност.

5. Наследодателят не може да направи разпореждане в завещанието си, с което да отнеме правото на делба.такова разпореждане е нищожно.

  1. Правила на делбата.

1. Задължително участват всички наследници. Ако някой отсъства, делбата е нищожна.

2. Всеки наследник има право да получи своя дял в натура. Делът му не може да бъде в пари. Законът допуска само уравняването на дяловете да става в пари. Ако това не може да стане тогава всички вещи се изнасят на публична продан и всички получават дял в пари.

3. Когато наследник е продал наследствените си права, при предявяване на иска за делба като страна встъпва купувачът. Но ако делото за делба е било образувано преди продажбата на дела, то ще продължи между наследниците.

4. Заветниците не могат да искат делба., защото нямат право на дял в наследствената общност.

5.  Делбата може да бъде пълна или частична. Ако при извършването и бъде  пропуснато или бъде оставено неподелено някое имущество, то се поделя допълнително.

  1. Видове делба.
  1. Доброволна.
  2. Съдебна.
  3. Делба направена от наследодателя приживе.