Претърсване на жилищни помещения и открити местности. Значение за събиране на веществени доказателства и книжа. Подготовка и тактика на извършване. Други видове претърсване. Личен обиск. Повторно претърсване.

Претърсване на жилищни помещения и открити местности. Значение за събиране на веществени доказателства и книжа. Подготовка и тактика на извършване. Други видове претърсване. Личен обиск. Повторно претърсване.

Същност.

Претърсването е самостоятелно процесуално-следствено действие за събиране и проверка на доказателства, неговата същност се изразява в принудително обследване на помещения, участъци от местности и транспортни средства с цел да се открият и изземат предмети, следи и документи, които могат да имат значение за делото. Претърсването има винаги процесуален характер.
Обикновено претърсването е неотложно следствено действие. Провеждането му нерядко е съпътствано с противодействие от заинтересованите лица. Неговото извършване трябва да се пази в тайна. При претърсването не е необходимо да се знае, да е известно точното местонахождение на търсения предмет.
В чл.134-137 НПК законодателят е визирал изрично основанията и целта на претърсването; органите,които могат да нареждат извършването му - съдът; лицата в присъствието на които следва да се извърши и др. Претърсването се отличава с изчерпателна нормативна уредба.
В зависимост от обекта различаваме четири вида претърсване: на помещения, на местности, на лица, на МПС-та. С оглед броя на претърсваните обекти то бива: единично и претърсване на няколко териториално отдалечени обекта едновременно. С оглед фазата на наказателния процес: претърсване в предварителното производство и претърсване в съдебното производство. В зависимост от еднократното или нееднократното му използване то бива: първоначално и повторно.

Планиране.

Планирането почива на изрично указани в НПК предпоставки. Според чл.134 НПК то се извършва “когато има достатъчно основания да се предполага,че в някое помещение или лице се намират предмети или книжа,които имат значение за делото”,т.е.когато може да се построи обоснована версия за местонахождението на интересуващите разследването предмети или книжа.
Според чл.135 НПК органа, който взема решение за извършване на претърсване и изземване е съдът .Най-често субект на планиране на претърсването са органите на разследването. Изисква са разрешение на съдът, а в неотложни случаи то може да се извърши и без разрешение със задължението да бъде уведомен съдията в срок до 24часа.
С неотложното претърсване се изпреварват опитите на заинтересованите лица да попречат на органите на разследването.

Подготовка на претърсването.

Принудителният характер на претърсването изисква мотивирано решение на съда. Когато е проведено без разрешение на съда, органите на разследването са длъжни да го уведомят в срок от 24часа. Определят се поемните лица и се осигурява присъствието на лицето, което ползва помещението, или пълнолетен член от неговото семейство, респ. домоуправителят или представител на общината или кметството.
Първо се индивидуализира общия обект на претърсването (сграда, помещение, адрес, граници). Следва да се уточнят признаците на търсения предмет/обект. Уточнява техния род, вид, разграничаващите ги признаци от сходните по вид или предназначение предмети или книжа. Събират се сведения за лицето, у което предстои да се извърши претърсването, за неговата възраст, професия, начин на живот, отношение към разследваното престъпление и др. Поради тази причина следва да се извърши събиране на достатъчно информация, включително и от непроцесуални източници относно свойствата и признаците на търсения обект.
Следва да се уточни времето на претърсване: по принцип претърсването следва да се извършва през деня, не само с оглед избягване на неудобствата на лицата, в чиито помещения се претърсва, но и с оглед на по-добрите възможности за откриване на търсения обект/предмет. Наблюдението е един от основните методи на изследване. Внезапност.
В рамките на подготовката на претърсването следва да се осигурят:
1) Необходимите общотехнически и технико-криминалистични средства: металотърсачи, ехографи (уреди, установяващи кухини; могат да бъдат успешно използвани за установяване на тайници); трупотърсачи.
    2) Следва да се осигурят поемни лица.
3) Следва да се осигури охрана на обекта на територията на която ще е претърсва: в рамките на осигуряването на охрана непосредствено преди започване на самото претърсване следва да се вземат мерки за предотвратяване на контакта между лицата, които участват в претърсването  или чиито помещения/ местности се претърсват, с други външни лица;
Това се отнася до тактико-криминалистичните аспекти на подготовката;
С оглед измененията от 99 г. в НПК, има и допълнителни процесуални изисквания, свързани с тактическата и процесуална организация на претърсването:
- когато се извършва в досъдебното производство, претърсването става след разрешение от съдия от съответния първоинстанционен съд
Смисълът на 135 е в това, че претърсването е с ярко изразен принудителен характер и се нарушава неприкосновеността на собствеността на лицата, които са собственици на претърсваните обекти. Това нарушаване има временен характер.
Извършването на претърсване е възможно при спазване на процесуалните изисквания:
- трябва да има искане от компетентният орган на досъдебното производство:
        а) искането може да е в устна или писмена форма;
        б) когато се прави искане за разрешение за претърсване следва да бъде посочен точно обект, който се търси, вероятното местонахождение на обекта;
        в) ВС е приел, че трябва да се посочи точното местонахождение на обекта – което е неправилно, понеже ако се знае точното местонахождение компетентният орган би направил изземване;
        г) в искането трябва да се посочи обитателя на съответния обект и евентуално правното основание на което обитава (собственик, ползвател и т.н.)
        д) в искането трябва да се посочи целта на претърсването – да бъде обяснена каква е връзката между търсения предмет и събитието на престъплението.
Тези данни са необходими на съответния първоинстанционен съдия, понеже разрешението за претърсване се дава за конкретно определен обект. Съдията следва да извърши преценка на обосноваността на искането за извършване на претърсване. По правната си природа, тази преценка на съдията е предварителен съдебен контрол върху допустимостта на претърсването като ограничителна мярка на правата на гражданите. Преценката има стеснен обхват, не трябва да се основава на въпроси по същество на делото, а следва да се отнася към това дали има достатъчно основания да се направи предположението, че в обекта за който се иска претърсване се намират предмети/книжа, които са от значение за делото. Преценката обхваща анализа на съотношението между наличните данни и вероятността да се намерят търсените предмети.
Законодателят е предвидил възможност за разрешение за претърсване на база две предположения: 1) предположение относно наличието на предмета на територията на обекта на претърсване; 2) предположение относно значението на търсения предмет за делото.
Първото предположение може да бъде решено въз основа на фактически данни: фактически данни трябва да се съдържат в процесуален източник, не могат да се ползват данни от оперативно-издирвателни мероприятия, ако не са приобщени към доказателствата по делото. Второто предположение може да се реши както въз основа на фактически данни, така и да се основава само на логически връзки. Логически връзки ще се изградят на базата на анализ на конкретната информация и на базата на следствения и съдебния опит по сходни дела. Искането за претърсване и разрешението за претърсване са по своята познавателна същност едно одобрение на типична частна следствена версия.
Както при освидетелстването, така и претърсването може да се извърши и без санкцията на съдията в случаите, когато има неотложен характер. Протоколът за извършване следва да бъде представен и одобрен от първоинстанционният съдия веднага, не по-късно от 24 часа от момента на претърсването.
От процесуална гл.т. претърсването следва да се извърши не само в присъствието на поемно лице, но и на лицето, което използва помещението. Ако то не може да присъства – в присъствието на пълнолетен член на семейството, ако и той не може да присъства – в присъствието на домоуправител или представител на общината/или кметството.
Претърсване на помещения, които се обитават от държавни или общински организации – представител на организацията трябва да присъства при претърсването.
Претърсване на помещения на чуждестранни представителства или международни организации – изисква се изричното съгласие на ръководителя на представителството и задължителното участие на прокурор и представител на министерство на външните работи.
Тактически изисквания: внезапност, целенасоченост, пълнота, разностранност, правилна последователност, правилна и своевременна оценка на местността или на поведението на собственика  на помещението.

Извършване на претърсване

Извършване на претърсване: започва с покана до лицето, което ползва претърсвания обект, да предаде търсения обект доброволно. Ако той откаже – тогава на това лице се предявява разрешението за претърсване и се започват фактическите действия по претърсване.
Претърсване на помещения. Да се постави охрана и да се определи последователността на изследването. В едни случаи се започва от най-трудните помещения, а в други от помещенията с най-разностранни функции. Заварените лица се настаняват в едно помещение под контрол на органите на разследването.
Изследват се стените, мазилката или тапетите, различието в звука, в оцветяването и монолитността, ”възрастта” на съединителните части и детайли. Следи се поведението на собственика и промяната в настроението му в зависимост от мястото където се претърсва.
Претърсване на местности. Изследване на цялата територия с всичките и особености-изискването за пълнота. Местността се разделя на участъци, които се изследват последователно и за да не се пропусне нещо изследваната територия се застъпва.

Последици от претърсването.

Интересен е въпросът за последиците от претърсването – чл. 137, ал.4 НПК: при претърсването  не могат да се извършват действия, които не се налагат от тяхната цел – твърде бланкетна норма. Компетентният орган, извършващ претърсването, може да се позове на това, че според неговото вътрешно субективно убеждение е трябвало да бъдат извършени тези действия. Чл. 137, ал.4 – избягване на ненужни повреди – бланкетна норма и подлежи на субективна преценка. Винаги, когато претърсването завърши с неуспех, вредите от претърсването следва да бъдат възстановени от държавата, понеже тя осъществява наказателното правосъдие и е отговорна за служителите си, които е назначила (регресно искане към тези служители).
Търсене на труп и живи лица: с измененията на НПК от 99 г. се въведе нещо, което е твърде спорно – търсенето на труп и на живи лица. Претърсването е обикновено свързано с откриването на предмети и документи, представляващи веществени доказателства. Търсенето на живи лица е спорно в теорията и практиката. Търсенето на труп – спорът е доколко следва да се иска разрешение от първоинстанционния съдия: самият факт на намиране на труп е основание за образуване на производство по 116 и сл. НПК. В хипотезата, когато се търси труп, санкцията на първоинстанционният съдия не би следвало да има задължителен характер, не е безусловно задължителна.

Фиксиране.

Дейността по претърсването и резултатите от него се закрепват процесуално в протокол. В него се посочва времето и мястото на претърсването,участвалите лица и др. Подробно се описва всичко, което е намерено. Предметите или книжата се показват на поемните лица и на лицето, у което се извършва претърсването, а в протокола се записват бележките, които тези лица са направила. Когато намерените предмети или книжа са много на брой, целесъобразно е да се опишат в отделен списък-приложение към протокола. Посочво се задължително дали лицето доброволно е предало търсените предмети или книжа или е оказало противодействие, в какво се е изразявало то и т. н. Отбелязва се също дали предметите или книжата са оставени за пазене, у кое лице и при какви условия.
Намерените предмети или книжата и местата където са открити се фиксират и фотографски с възлови и детайлни снимки. Следва да се фотографират така, че да се отразят всички индивидуализиращи признаци на намерения обект. Да се фиксира и заснеме мястото, където са намерени търсените предмети.

Повторното претърсване.

Повторното претърсване е самостоятелно следсвено действие. Смята се че има основания за него когато първоначалното претърсване е проведено без достатъчно подготовка и следователят не е разполагал с необходимите сведения за предметите или книжата, които имат значение за делото; когато претърсването не е било извършено задълбочено, без необходимите технически средства; когато е проведено при неблагоприятни условия, слаба видимост и др.; когато могат да бъдат открити и иззети нови предмети или книжа и в случаите на обосновано очакване,че извършителят, успокоен от първоначалните резултати, ще върне укритите предмети или книжа на същото място.
Прави се самостоятелен протокол.

Претърсване в съдебното производство

В практиката не се среща. Може да се наложи в случаите, когато не е извършено повторно претърсване по време на предварителното разследване, когато възникнат достатъчно основания да се предполага, че могат да бъдат намерени посочените по време на съдебната фаза от страните в процеса предмети или книжа; когато въпреки искането на съда не са му предадени предметите или книжата. Съдът взима решение с определение за извършване на претърсване. Претърсването може да бъде извършено и от органите на предварителното производство по решение на съда. Резултатите от претърсването се закрепват в протокола на съдебното заседание.