Следи от автомобили

 

Следи от автомобили


Образуване.
Следи от автомобил се образуват при:
13.при статично положение на автомобила
14.в движение
15.при употреба на спирачната система
16.при хлъзгане и катастрофа

Значение.
Следи от автомобил (от ходовата част на автомобила) позволяват:
17.да се идентифицира автомобила, а когато е невъзможно да се определи груповата принадлежност
18.да се определи ширината на протектора и външния диаметър на гумите, а оттам и марката на автомобила
19.да се определи дължината на спирачния път
20.да се определя различни обстоятелства по делото

Значителна е ролята за разследването на следите в широк смисъл на думата ( частици боя, парчета стъкло, смазочни материали). По тях може да се установи връзката на автомобила с местопроизшествието, посоката на пристигане и оттегляне и др.
Разгледаните следи дават възможност да се установи характера на автопроизшествието, а в някои случаи и механизма на протичането му и функционалното разположение на обектите свързано с образуването на следите.
Възможно е и да се образуват и съпътстващи следи – от ръце, крака, от биологичен произход. Те позволяват да се установи кое лице е управлявало автомобила, връзката на дадено лице с местопроизшествието.

Видове следи.
В зависимост от характера на взаимодействието на автомобила с пътя и обектите на местопроизшествието могат да се образуват три групи следи:

21.следи отражения – (следи от автомобилни гуми) могат да бъдат статични, динамични, обемни и повърхностни, негативни и позитивни
статичните следи се образуват при нормалното движение на автомобила и функциониране на неговите механизми
динамичните следи се образуват при рязко спиране, потегляне, при боксуване, най-вече при задействане на спирачната система.
обемните следи се образуват в кал, сняг,
повърхностните следи се образуват при преминаване през водни участъци, при оцветяване на гумите и др. Те са нетрайни и отразяват по малко особености на външния строеж на автомобилната гума.
Автомобилът е не само следообразуващ, но и следовъзприемащ обект. Образуват се и микроследи. Следите се съсредоточават предимно на местопроизшествието и автомобила.

Откриване
Използват се четири основни метода:вероятностния метод, мисловната реконструкция, детайлния оглед и инструменталния метод. На базата на изградените версии (вероятностния метод) и на мислено възстановеното автопроизшествие (мисловната реконструкция) се определят секторите от пътя и обектите, върху които е закономерно и възможно образуването на следи и се набелязва предполагаемата посока на пристигане и оттегляне на автомобила. Детайлния оглед на пътя, банкета, на отсечките по които е могъл да се отклони автомобила позволява да се открият различни видове следи, веществени доказателства и източници на информация.

Следите от автомобили са силно застрашено от повреждане и унищожаване поради неблагоприятните атмосферни условия и поради функционалното предназначение на автомобила и пътя.

Фиксиране.
Намерените следи се фиксират в протокола за оглед. В протокола се описва мястото на откриване на следите, вида и състоянието в което се намират,обектите по които са намерени следи, и др.
Фотографско фиксиране – детайлни снимки по мащабния способ имат голямо значение, правят се обзорни и възлови снимки. Нагледност.

Запазване.
Необходимо е да се предотврати достъпа на външни лица и други превозни средства, а след това със защитни материали да се избегне неблагоприятното влияние на атмосферните условия.

Изземване.
Обемните следи с отливка
Повърхностните чрез откопирване. Това е по-трудно

Експертиза на следи от ходовата част на автотранспортни средства
Обект на изследване са следите от протектора на гумите на автомобила; отливки или отпечатъци от тях; автомобилните гуми, както и участъци то пътя, когато изследването име се налага във връзка с някои от поставените задачи.

    Задачите на експертизата са:
1) определяне на груповата принадлежност на автомобилната гума и на автомобила, на който би могла да бъде поставена;
2) установяване дали намерените на местопроизшествието следи са оставени от протектора на определена автомобилна гума, а когато са открити и иззети следи от две и повече колела – идентифициране на автомобила по следите;
3) установяване от кои колела са оставени следите;
4) определяне на посоката на движение на автомобила;
5) установяване дали следите са оставени от един или от повече автомобили;
6) изясняване на други обстоятелства, когато за това са необходими специални знания – кой от двата автомобила е задействал спирачната система, какъв е механизмът на образуване на следите, защото статичните следи са преминали в динамични.
    Някои от задачите на експертизата налагат комплексно изследване, например: в какво положение са се намирали автомобилите в момента на сблъскването им (автотехническа и трасологическа експертиза); в какво положение са се намирали автомобилът и пострадалият в момента на удара (трасологична и съдебномедицинска експертиза) и др.

Подготовка
    Осигуряват се експериментални образци, които трябва да бъдат взети при условията на образуване на следите на местопроизшествието. Това е възможно ако е открит автомобилът, то който се предполага че са оставени съмнителните следи. На експерта се изпращат протоколът от огледа и всички материали по делото.

Извършване
Използват се различни методи, включително за сравнително изследване и проверка на резултатите. Изследва се цялата окръжност на автомобилната гума. Изводите се основават на общите признаци – ширина  на следата от протектора; вид на рисунъка и др., както и на частните – особености на рисунъка, причинени от износването и др.