Правен режим на търговските банки. Учредяване. Собствен капитал, капиталова адекватност. Резерви. Органи на управление.

 

Правен режим на търговските банки. Учредяване. Собствен капитал, капиталова адекватност. Резерви. Органи на управление.   

 

 Банковата дейност в държавата се извършва основно от търговските банки. Те са вид търговци по смисъла на ТЗ (чл. 1, ал. 1 ТЗ)., но за разлика от БНБ, която е емисионна банка и се проявява преди всичко като държавен орган, ТБ действат като гражданско-правни субекти, като търговци. Те участват в правоотношенията като равноправни субекти и само по изключение като държавни органи.

Нормативна уредба.

  1. Закон за кредитните институции. Той е специален по отношение на ТЗ и общ за всички банки, ако не е предвидено друго в специален закон.
  2. Закон за БНБ – отделни негови норми.

            3) Наредбите на БНБ –те са подзаконови нормативни актове.

            4) Търговски закон – поначало целия, доколкото друго не е казано в ЗКИ, но по-специално чл.420 – 454, отнасящи се до банковите сделки.

            5) Закон за чужд. инвестиции – регламентира учредяването на клон на чужда банка в България.

            6) Уставите на съответните търговски банки. При учредяването на всяка ТБ трябва да се изработи Устав. Приемането на уставите става по волята на учредителите с една важна добавка – приеманите устави не могат да противоречат на императивни норми, съдържащи се в банковото законодателство- има задължителни реквизити.

Определение за търговска банка- чл. 2 и чл. 7 от ЗКИ

“Банка е АД, което извършва публично привличане на влогове и използва привлечените парични средства за предоставяне на кредити и за инвестиции за своя сметка и на собствен риск”.

Не се допуска създаването на банка под друга организационна форма, различна от АД (напр. кооперация).

Допълнителни условия: да е получило писмено разрешение да осъществява банкова дейност. Това означава, че банката се създава при условията на разрешителен режим, а не на регистрационен (както другите търговци). Причините за това са, че: банковата дейност е рискова и ако се извършва при един по-свободен режим могат да се накърнят интересите на много лица . Разрешението се издава от БНБ и се нарича “лицензия”, чийто режим се съдържа в ЗКИ и в Наредбата за лицензиите.

В наредбата са посочени документите, необходими за получаване на разрешение. Фактическият състав включва: Учредяване, получаване на лиценз, регистрация в съда, започване на дейност

Видове лицензия:                1) Пълна– при нея са разрешени освен 2та основни вида банкова дейност (влогонабиране и кредитиране) и останалите седем вида банкова дейност, посочени в ЗКИ.

Така се формира “същинската банкова дейност”, за която се изисква лицензия.

            2) Частична– само за част от същинската банкова дейност, но задължително трябва да има разрешение за влогонабиране и кредитиране (това е т.нар. “екзистенц-минимум” банкова дейност).

            3) Лицензия под условие, което се поставя от БНБ.

Обжалване на актовете на БНБ във връзка с лицензията.

            1) Отказът на БНБ да издаде лицензия не подлежи на обжалване, тъй като тя действа при условията на оперативна самостоятелност, тя има право на преценка, дали да даде разрешение и при какви условия. Но след 6 м. може да се направи ново искане.

            2) Решението на БНБ за отнемане на лицензията за банкова дейност подлежи на незабавно изпълнение и също не може да се обжалва по съдебен ред. 

            Установена е забрана. Привличането на парични средства под формата на влогове не трябва да става от други банки, а от гражданскоправни субекти - физически и юридически лица, за да не се стигне до заобикаляне на закона.

            Влогонабирането и кредитирането + другите видове лицензирана банкова дейност трябва да са предмет на дейност на банката, тя трябва да ги извършва по занятие, а не инцидентно.

            Капитал на банката.

            При учредяването на една банка е необходим начален капитал – 10 млн. лева. Той трябва да бъде реално внесен. Разделя се на акции, които са поименни и всяка една акция дава право на един глас. Банките спадат към капиталовите дружества, в тях управлява капиталът

Важен момент са резервите, които трябва да се създават от гл.т. на това, че банковата дейност е рискова. За да не се накърнява собственият капитал, се натрупват резерви, те идват от реализираната печалба, от която се заделя определен процент. Този капиталов резерв се съхранява в БНБ под формата на депозит, тъй като при него няма олихвяване (фонд “Резервен”).

            Говори се за “капиталова адекватност” чл.40 – съотношение между собствения капитал на банката и вземанията ú. В Наредба са определени показателите й.

Управление на ТБ. Редът за управление е изцяло този, който предвижда ТЗ :

Според чл. 219 ТЗ органи на управление в акционерното дружество са: Общо събрание на акционерите; Съвет на директорите (едностепенна система) или надзорен съвет и управителен съвет (двустепенна система). Съществува само една особеност– банката се управлява и представлява съвместно най-малко от две лица, между които има взаимен контрол. За всяко решение са нужни подписите и на двамата. Те не могат да възлагат цялостното управление и представителството на банката на един от тях, но могат да упълномощават трети лица за извършване на отделни действия.