ОБВИНЯЕМ

 

ОБВИНЯЕМ

            1/  Чл. 54 НПК прави опит да дефинира понятието обвиняем – лицето, което е привлечено в това процесуално качество в условията и по реда на НПК. По нашето право лицето се привлича като обвиняем в хода на предварителното разследване и това се нарича предварително обвинение и след приключване на разследването с обвинителен акт на прокурора.
            2/ Фигурата на обвиняемия е не фактическа, а винаги правна фигура. Изводът е верен, т.к. по нашето право не може да има обвиняем без да е образувано и започнало разследване.
            3/ Обвиняемият се привлича в това му качество, когато са събрани и проверени достатъчно доказателства за неговата виновност. В хипотезата на чл. 219, ал. 2 обаче, едно лице може да се привлече като обвиняем и без достатъчно доказателства за вината му.
            4/ В хода на разследването лицето се привлича като обвиняем с постановление. Има хипотези като тези по чл. 219, ал. 2, когато не се издава постановление, а лицето се счита за привлечено като обвиняем с протокола от първото извършено действие по разследването.
            5/ Фигурата на обвиняемия се конституира само на досъдебна фаза. В момента, в който обвиняемият е предаден на съд от съда, той става подсъдим.
            6/ На досъдебна фаза обвиняемият е субект на наказателния процес и затова, както всеки друг субект, той трайно участва в извършваната наказателно процесуална дейност.
           7/ Като субект на процеса обвиняемият има многобройни процесуални права, както са посочени в чл. 55, ал. 1.
            8/ Обвиняемият е задължителен субект на наказателния процес по 2 причини:
                        -прокурорът не може да изготви обвинителен акт с/у конкретно лице за извършено конкретно престъпление, ако преди това, в хода на разследването същото това лице не е било привлечено като обвиняем за същото престъпление.
                        -вярно, че досъдебното производство може да се образува и да се проведе разследване и без фигурата на обвиняемия. Когато обаче е изтекъл срокът за разследването и са събрани всички доказателства по делото, но не може да се привлече обвиняем, защото не са събрани достатъчно доказателства за лицето, извършило престъплението, процесът не може да продължи без обвиняем. Той се спира.
            9/ Презумпцията за невиновност е онова принципно положение, което се отнася само до обвиняемия и поради което той няма тежест на доказване. Тя никога не може да се прехвърля в/у него.
            10/ Обясненията на обвиняемия са устно доказателствено средство, но те трябва да се оценяват много внимателно, т.к. имат двойствена природа – явяват се и доказателствено средство и средство за защита.