ПРЕКРАТЯВАНЕ И СПИРАНЕ ОТ ПРОКУРОРА

 

ПРЕКРАТЯВАНЕ И СПИРАНЕ ОТ ПРОКУРОРА

            1/ПРЕКРАТЯВАНЕ. Основанията са в чл. 243, ал. 1, т.1 и т.2.
            Т.1 препраща към всички общи основания за прекратяване по чл. 24. При измененията на НПК в т.1 е добавено още едно основание за прекратяване (сега е: деянието не съставлява престъпление) – „не е извършено деянието”(например: мълния предизвика пожар à няма човешка намеса à няма деяние). В същото време се отмени т.11 на чл. 24. В НК се създаде нов чл. 12 някоя от буквите(Чинова не помни коя), според който текст не е общественоопасно деянието, ако е извършено от служител под прикритие, действащ в рамките на правомощията му.
            Т.2  - основанието е специфично. Променена е с измененията на НПК: делото се прекратява, когато прокурорът намери, че не е доказано обвинението(по същество няма разлика със старата редакция). Какво значи, че обвинението не е доказано? За да прекрати прокурорът делото на това основание е нужно:
            -да е извършил всички необходими и възможни действия по разследването;
            -събраните доказателства да са противоречиви, а тези противоречия не са били, а и не могат да се преодолеят, т.к. са извършени всички действия по разследването.
            -в тази хипотеза обаче обвинението по отношение на лицето, което е привлечено като обвиняем се прекратява, а производството се спира с/у неизвестен извършител.
            -само когато не може да се докаже несъмнено, че е извършено такова деяние, делото се прекратява на основание т.2

            Ред, по който се осъществява съдебният контрол при прекратяване на делата по чл. 243, ал. 1 – това е описано в ал. 3 -7

            2/СПИРАНЕ. Основанията за спиране – те са в чл. 244, ал. 1.
            Т.1 препраща към общите основания за спиране по чл. 25 и 26, а т.2 и т.3 са специфични основания, на които може да се позове само прокурорът и да спре делото. Т.3 е изменена – при невъзможност единствен свидетел-очевидец да бъде разпитан, делото се спира, включително при невъзможност да се разпита по делегация или чрез видео- или телеконференция.
            Възобновяването на спрените производства е по правилата на чл. 245, ал. 2 и 3.
            Съдебният контрол се осъществява по правилата на чл. 244, ал. и ал. 8.