Актове на митническите органи. Възникване, обезпечаване и погасяване на митническото задължение. Възстановяване и опрощаване на митни сборове. Митнически нарушения и наказания.

 

Актове на митническите органи. Възникване, обезпечаване и погасяване на митническото задължение. Възстановяване и опрощаване на митни сборове. Митнически нарушения и наказания.

 

Актове на митническите органи – в изпълнение на правомошията си митн. Органи издават Решения и постановления за принудително събиране на ПДВ.

Решенията на МО (ИФА, ИАА) трябва да отговарят на изискванията за действителност по АПК. По същество това е един декларативен акт, издаден при условия на обвързана компетентност, тъй като задължението за плащане на мито възниква екс леге. Следователно МО няма право на преценка дали се дължи мито и какво трябва да е то. Изпълнение на тези актове се извършва доброволно и принудително. Гаранции за изпълнението са митн контроли и банковите гаранции.

Обжалването на тези решения (актове) става по правилата на АПК, т.е. първо по административен път, а след това по съдебен.

Постановленията- установяват се митническите /и другипублични/ задължения. За тях е предвиден специален ред н аобжалване- задължителна е административната фаза. Те са Индивидуални административни актове. Те също отговарят на условията за действителност по АПК.

Според чл 24 от ЗМ стоките, които минават през бълг граница се облагат с мита (обмитяване). Митн и държ граници съвпадат. Тук се говори за пренасянето на стоки (под понятието “стока” се разбира всеки предмет или вещ, пренасяна през държ граница, вкл по електропроводи, тръбопроводи, т.е. електричество и газ). Следователно това е разширително тълкуване на понятието “стока” - всяка вещ, предназначена за размяна. Но става дума не само за същински стоки, обекти на продажба, но и такива за лична консумация.

Производство по обмитяване - преди да се стигне до митническото обмитяване, МО осъществяват митнически контрол или надзор. Предназначението на този контрол е да се установи какво се внася или изнася от страната, т.е. да установят обектите на облагане. Този контрол може да бъде:

1.Документален - МО могат да извършват контрола само на база митн декларация и съпровождащата я документация;

2.Фактически - по-често се извършва тъй като отразеното в декларацията на винаги е вярно. Изразява се в мерене, теглене и броене.

МО осъществяват контрол и с оглед това дали на се изнасят или внасят забранени стоки, които се резултат на ембарго, митн войни; оръжие и наркотици. В тези случаи обект на контрола е спазва ли се съществуващата забрана.

Митническа стойност:

След установяването на обекта на облагане се определя облагаемата стойност, като се има пред вид дали става въпрос за внос или износ. В митн облагане трябва да се определя левовата им равностойност и към нея в различните случаи има различни добавки като транспорт, застраховки и др. Следователно облагаемата стойност е цената, по която е закупена стоката по фактура + добавките, които се вкл в цената на стоките при продажбата. Затова добавките трябва да се вкл и в митн облагаема стойност.

След определянето на митн облагаема стойност се извършва самото облагане - пропорционално, подобно на всяко косвено облагане

Процедурата по обмитяването съдържа няколко етапа:

1.Подаване на митническа декларация - посочват се стоките, предмет на внос или износ, т.е. обектът на облагане. Към тази декларация трябва да бъдат приложени съответните документи, които трябва да докажат този факт (фактури, товарителници). Става дума за едно задължение, подобно на данъч декларация и неговото неизпълнение е скрепено със санкция. Фактите, които са отразени в митн декларации не обвързват митн органи. Възможно е да се извърши фактически контрол и на базата на документите МО трябва да определи митн облагаема стойност.

2.Решения на МО (ИФА, ИАА), което трябва да отговаря на изискванията за законосъобразност по АПК. По същество това е един декларативен акт, издаден при условия на обвързана компетентност, тъй като задължението за плащане на мито възниква екс леге. Следователно МО няма право на преценка дали се дължи мито и какво трябва да е то.

3.Обжалване   - по правилата на ЗАП, т.е. първо по административен път, а след това по съдебен.

4.Изпълнение на тези актове - доброволно и принудително. Гаранции за изпълнението са митн контроли и банковите гаранции.

МО осъществяват контрол и с оглед това дали не се изнасят или внасят забранени стоки, които са резултат на ембарго, митн войни; оръжие и наркотици. В тези случаи обект на контрола е спазва ли се съществуващата забрана.