Финансови правоотношения. Обща характеристика. Същност и структура на финансовите правоотношения. Организационни финансови правоотношения. Възникване и развитие на финансовите правоотношения. Юридически факти

 

Финансови правоотношения. Обща характеристика. Същност и структура на финансовите правоотношения. Организационни финансови правоотношения. Възникване и развитие на финансовите правоотношения. Юридически факти

 

1. Финансовите правоотношения:            1.1.Обща характеристика :

            1) От гледна точка на предметното съдържание:

            са отношения по повод разпределянето, преразпределянето и разходването на националния доход, както и контролът върху тази дейност.

            Това са публичноправни отношения - резултат от държавна дейност (те са желани от държавата).

            Възникват само въз основа на правна норма (не съществуват обективно).

            2) От гледна точка на субектите:

* участват физически и юридически лица, държавни органи като представители на държавата, както и образувания, които имат първична финансова правосубектност (чл.9, ал. 2 ДОПК- неперсонифицираните дружества и осигурителните каси се приравняват на ЮЛ).

Поне едната страна на правоотношението има държавен орган (понякога и на двете).

* Правоотношението възниква, развива се и се прекратява м/у две страни. САМО в един случай участват три страни - говори се за тристранна субектна структура (разходни правоотношения /БНБ/).

* Държавата винаги е активен субект (дори да е носител на задължението, т.к. упражнява властнически правомощия), а когато в правоотношението участват два ДО, се установява кой в конкретния случай ще бъде носител на властнически правомощия.

            3) От гледна точка на властническия метод:

            Той е присъщ на всички финансови правоотношения, макар и да се проявява по различен начин – има правоотношения, където е ярко изразен (напр. при един данък) и такива, където е завоалиран, прикрит (напр. при една такса – таксата е цената за услуга, дадена от държавен орган, но обикновено ползването на тази услуга е задължително).

            Той съществува както при възникването, така и при развитието и погасяването на финансовите правоотношения (от началото до края на всяко финансово правоотношение). Всичко е указано в закона (възникването, развитието, погасяването на правоотношенията) и отклонения не може да има.

            1.2. Биват : същински финансови правоотношения-  имат паричен характер. Те пораждат финансови права и финансови задължения – плащането или получаването на дадена сума. Другите финансови правоотношения се наричат безобектни- нямат за обект парични средства. Те са помощни или обслужващи по отношение на основните-организационни, контролните и процесуалните правоотношения.

            1.3. Както всички други правоотношения така и финансовите възникват, за да породят права и задължения (финансови) – за едната страна права, за другата задължения. В по-голямата част от случаите носител на субективните права е държавата (т.е. това са публични субективни права), в законодателната теория и практика този термин се заменя с понятието “държавно вземане”. На другата страна на правоотношението стои субект, който по принцип е носител на задължение. Възможен е обаче и обратен случай – физически или юридически лица да са носители на финансови субективни права, а държавата в лицето на финансовите органи да е носител на задължението /пенсии/.

 

            2. Юридически факти –заложени са в хиипотезата на ФПН и в повечето случаи икономически понятия- печалба, оборот, сделка, собственост, имущество. ЮФ привеждат във всеки конкретен случай ПН в действие и пораждат въз основа на нея определени правни последици.

            2.1. Видове:

            1)  според човешката воля, насочена към конкретни правни последици биват юридически действия и юридически събития. Повечето ЮФ във ФП са събития– няма воля към пораждане на финансовоправни последици. В малко на брой случаи юридическите факти ще се разглеждат като действия- когато човешката яволя е насочена към постигане на финансовоправни последици.

Юрид. действия биват правомерни и неправомерни, и двата могат да породят фин.правни последици.

Юрид. действия също така може да се действия (същински действия) и бездействия, които също пораждат юридически последици.

2) ЮФ могат да бъдат прости и сложни. Дали един ЮФ ще се третира като прост или ще се разчлени на 2 или повече, образуващи фактически състав, зависи от гледището на законодателя.

            2.2. Индивидуални финансови актове: Поставя се въпросът дали са ЮФ или не – дали пораждат финансови права и задължения. Преобладаващата част от индивидуалните финансови актове имат декларативен характер– те не пораждат финансовоправни задължения, а само ги признават. Преобладаващата част от финансовите права и задължения възникват ex lege (юридическия факт е заложен в хипотезата на финансовата правна норма). Следователно за същинските финансови правоотношения в повечето случаи индивидуалните финансови актове не играят ролята на юридически факти. Само по изключение при финансовите актове с конститутивно действие, те играят ролята на юридически факти и пораждат финансови права и задължения.