Устройство и компетентност на Финансовата администрация

 

Устройство и компетентност на  Финансовата администрация

            1. Финансовата дейност е държавна дейност.

Поне единият от субектите по всяко едно финансово правоотн-е е ДО. Всички тези органи изграждат финансовата адм-ция. Това са много и различни по степен, структура, компетентност държавни органи:

            1) Тези органи са и от категорията на власт, и от категорията на управление. По-голяма част от финансовата дейност се извършва от органите на управление– Министерски съвет (МС ръководи изпълнението на държавния бюджет). Част от дейността е от компетентността на органите на власт – Народното събрание (приема финансовите закони, държавния бюджет, отчета за изпълнението му, дава финансови амнистии, ратифицира международни финансови договори).

            2) Разграничават се на органи с: а) обща компетентност– ДО има компетентност в различни сфери, в тази обща компетентност има и финансови правомощия- например МС, кмет); и с б) специална компетентност - финансовата дейност е трудна за осъществяване, изисква специална квалификация, следователно голяма част от органите, занимаващи се с финансова дейност, са със специална компетентност (министър на финансите, данъчна и митническа администрация, Сметна палата, БНБ).

            3) Финансовите органи могат да бъдат еднолични и колективни: а) едноличен - данъчен инспектор, финансов контрольор; б) колективен - Управителен съвет на БНБ.

            4) според това къде се разпростира дейността им биват: а) органи с местна компетентност; б) органи с компетентност на територията на цялата страна.

            2. Компетентност.- израз е на правосубектността на ДО- Няма всекомпетентен орган, има точно очертаване на правомощията– винаги правата и задълженията се свързват с конкретен орган от йерархията. Следователно по-горестоящият орган не може да изземва компетентност от по-низшестоящия

Всички финансови органи действат при условия на обвързана компетентност /с някои изключения/. Понеже се действа при обвързана компетентност, освен за ФЛ и ЮЛ при неизпълнение на задълженията им, финансовите закони предвиждат санкции и за самите финансови органи.

3. Белезите на държавните органи важат и за финансовите:

            Властнически правомощия- издават властнически актове, които имат декларативен характер. Понеже правата и задълженията имат предимно паричен характер, се казва, че актовете правят финансовите вземания ликвидни и изискуеми: определят се основанието и размерът на вземането и падежът. Конститутивно действие имат актовете, когато органите действат при оперативна самостоятелност (указ на президента за опрощаване на несъбираемо държавно вземане – погасяването на задължението настъпва от него).

            Санкционни правомощия: Всеки орган в своята сфера може да налага санкции за нарушения на финансови правни норми или за неизпълнение на финансови задължения. Става дума най-вече за налагане на административни наказания под формата на глоби, принудителни административни мерки, по изключение за други видове отговорност (без наказателна, която се налага само по съдебен ред).