Градоустройствени планове.

 

С градоустройствените планове се осигурява най-целесъобразно изграждане, преустройство и развитие на населените места съобразено със специфичните им особености. С тях се запазва, създава и развива индивидуален архитектурно-градоустройствен образ на населеното място.

Градоустройствените планове се разделя на общи и подробни.

1.Общият градоустройствен план се явява задължителна техническа основа за цялостното строителство и архитектурно-градоустройственото изграждане и развитие на населените места. Той предвижда начините и етапите за изграждане и развитие на жилищните зони и отделните ай структурни единици, производствените и складовите зони.

За прилагането на общия градоустройствен план се създават подробните градоустройствени планове: застроителен и регулационен план /ЗРП/, кварталнозастроителен и силуетен план /КЗСП/, подробни комуникационни планове, паркоустройствени планове и др.

2.Застроителният и регулационен план е най-важният подробен градоустройствен план. Той е единен комплексен план, който съдържа две необходими части: застроителен и регулационен план. Първият включва всички сгради, които са заварени и се запазват и предвижда сградите, които може да се строят в бъдеще.

При изработване на този план се търси възможността за запазване на наличния годен сграден фонд.

Следователно регулационния план има две задачи:

-да определи терените и границите им, които са отредени за обществени мероприятия, свързани с публичната собственост. Планът в тази си част предвижда мероприятията от обществен характер. С това той предопределя важните държавни или общински нужди, свързани с нуждите на публичната собственост.

-Да образува дворищнорегулационни парцели, да определи имотите, за които те се отреждат и да определи собствениците на всеки парцел.С този план се определят границите на населеното място.

3.Следващият по степен подробен градоустройствен план е кварталнозастроителният и силуетен план. Той е подробен само по отношение на застрояването. Той не засяга регулационните предвиждания. Задачата му е да конкретизира и уточни предвижданията на ЗС(П.

Този план като застроителен е комплексен и единен. Той съчетава две части: едната е хоризонталното разположение на наличните и бъдещите сгради, или по-точно казано, застроената и предвидената за застрояване част и площ във всеки отделен парцел, а втората – сградите във вертикално разположение – техните височини, обеми и фасадно оформяне от четирите им страни /фасади/.Двете части на този план взаимно и належащо се допълват.

В него се отразяват заварените и предвидените за застрояване сгради.Този план предвижда максимално допустимите за застрояване площи във всеки парцел.

КЗСП се съставя при спазване на действащите строителни правила.

Също се допуска с КЗСП, заварени масивни сгради, които не отговарят на действащите строителни правила да се над- и пристрояват при спазване на предвидените най-малки разстояния спрямо сградите в съседни парцели.

4.Кварталнозастроителна разработка /13/ се съставя при липса на застроителен план за нуждите на строителството в посочените от ППЗТСУ случаи и то само при спазване на строителните правила.В повечето случаи разработка се изготвя за строителство на гаражи и второстепенни постройки.

Кварталната разработка е уредена съвсем общо в чл. 97 ППЗТСУ.Тя се изработва при наличието на следните четири условия.

-липса на застроителни планове;

-недопускане на отклонения от строителните правила и норми;

-в части за малкоетажно застрояване;

-при спазване на действащия регулационен план.

-По външен вид и съдържание разработката представлява извлечение от регулационния план с нанесени всички законни или приравнени към тях строежи. Разработката се одобрява от главния архитект.

Околовръстен полигон

Съгласно чл. 104 ППЗТСУ строителните граници на населените места се определят с общия градоустройствен план и се уточняват със ЗРП, а там където няма общ градоустройствен план – със ЗРП.

В населените места, където няма такива планове, строителните граници се установяват с околовръстен полигон. Изготвянето и одобряването му се извършва в едно административно производство, като резултатът от него се обявява, като проект, на видно място. Заинтересованите граждани имат право на възражение.

Околовръстният полигон цели да задоволи неотложни нужди по застрояването. Той не регулира. Той е един вид заснемане. Не подлежи на съдебен контрол.