Подялба на жилищни сгради, жилища, вили и други обекти.

 

Подялба на един обект може да стане по доброволен или по съдебен ред.Но независимо от тази разлика и в двата случая, за да се стигне до поделяне на наличен обект, трябва предварително техническият отдел при общината по местонахождение на обекта да вземе становище чрез издаване на конкретен административен акт.Когато искаме да поделим наличен обект, без значение какъв е той, обособените дялове, на които той се разделя, трябва да отговарят на нормативните изисквания съобразно с вида на новополучените дялове.

Подялбата в тези случаи може да бъде в две насоки: излизане на едно или повече лица от съсобствеността, или разделяне на наличен обект на два или повече нови обекти.

Нормативни изисквания при подялба на обектите.

1.Жилищна сграда е тази, която отговаря на съответните изисквания за такъв обект.Жилищната сграда включва жилища с осигурен самостоятелен достъп.

Член 39 ЗС предвижда, че съсобствениците могат да си поделят общата сграда по етажи или части от етажи. Това може да стори и собственикът на една сграда. По този начин може да се създаде и етажна собственост.

Наредба №5 съдържа няколко правила за подялба на жилищните сгради. Тогава, когато ще се подели една жилищна сграда на нови обекти в нея, новите обекти трябва да се съобразят с правно-техническите изисквания за тях.

Съдебната практика е създала едно изключение от това правило.

2.Жилището е сбор от помещения, които териториално и функционално са обединени в самостоятелен обект, предназначен за задоволяване жилищните нужди на гражданите. Съгласно чл.93 от Наредба №5 жилището се проектира като група помещения и покрити и открити пространства обединени териториално и функционално, които трябва да задоволяват жилищните нужди на определен брой обитатели.

Има императивни изисквания, за да бъде наречен един обект жилище. Съответно на това едно жилище може да бъде разделено на две или повече нови жилища само ако новите обекти отговарят на тези изисквания. Съдебната практика е категорична, че техническите правила и норми трябва да бъдат задължително спазвани.

Когато на мястото на едно жилище чрез подялба се създават други обекти, например : ателие и гараж: ателие, апартамент и магазин, възможностите за подялба трябва да бъдат съобразени със съответните правно-технически или техническо-правни изисквания за всеки новосъздаващ се вид обект.

3.Гаражът е самостоятелен обект.Той не е част от жилището.

За да бъде поделен един гараж на два или повече нови, трябва по преценка на техническите органи във всеки от новите обекти да има необходимата площ за паркиране и гариране на едно моторно превозно средство.

4.вилните сгради са също самостоятелни обекти съгласно чл. 81, ал.2т.3 от Наредба №5.Отделната вилна сграда се състои най-малко от стая, кухня или кухненски бокс, складово помещение, баня и клозет. Ако липсват условия за осъществяване на това изискване, вилната сграда не може да бъде поделена на два или повече нови вилни обекти, освен ако би могло да се дострои липсващото помещение. Съгласно ал.3 на чл.38 ЗС общите части не може да се деля. Това правило важи и при вилните имоти.

Процедурата по извършване на делбата на съсобствена сграда, жилище или вила е подробно уредена в ЗТСУ и ППЗТСУ.Изискванията на закона се прилагат както при доброволна, така и при съдебна делба на съсобствена сграда, жилище или вила, когато е необходимо от обекта да се обособят нови, самостоятелни дадености.

Суперфикция.

В нашето законодателство са въведени и регламентирани четири разновидности на това ограничено вещно право: право на строеж, право на надстрояване, право на пристрояване и право на подстрояване.