Придобиване на недвижими имоти чрез участие в ЖСК.

 

Правна уредба на жилищностроителната кооперация намираме в Закона за жилищностроителните кооперации от 1978г.

Член 5 от Закона определя ЖСК като юридическо лице. Тя е носител на права и задължения, но не и нейните членове, които я образуват. Тя, а не членовете и, притежава недвижимостите. Тя е носител на вещното право на собственост върху обектите, придобити през време на нейното съществуване.

Жилищностроителната кооперация се образува с една-единствена цел – снабдяване на членовете и със собствени жилища и/или други обекти.

След като се създаде една ЖСК като юридическо лице, тя има за основна задача да придобие вещно право върху регулиран парцел.

Законът за ЖСК предвижда общинските съвети да подпомагат ЖСК. Общината е задължена да снабдява кооперациите с терен, върху който те да строят.

Сега вече нещата са силно променени. Понастоящем има само един-единствен начин за придобиване на терен за строителство от ЖСК.И това е правната сделка.

ЖСК трябва да е регистрирана като юридическо лице за да придобие парцел.

Образуване на ЖСК

ЖСК се образува за изграждане най-малко на шест самостоятелни обекта. За учредяването и са необходими най-малко шест члена. ЖСК се образува на учредително събрание. Учредителното събрание трябва да вземе решение за учредяването на ЖСК, да приеме устава на кооперацията и да избере управителен и контролен съвет. Протоколът на учредителното събрание се подписва от всички член-кооператори – учредители.Учредителният протокол представлява многостранен договор. Единодушното му подписване е условие за пораждане на предвидените от закона правни последици.

Учредителното събрание задължително приема устав на ЖСК, който трябва да отговаря на изискваният на чл.6 , ал.4 от ЗЖСК.Той трябва да определя седалището на кооперацията.

Приетия и регистриран в съда устав може да бъде допълнен или изменен в последствие по предвидения ред с решение на общото събрание на ЖСК, взето с мнозинство от 2/3 от гласовете.Учредителното събрание определя името на ЖСК.ЖСК трябва да има управителен и контролен съвет.ЖСК се счита учредена от деня на регистрирането и в окръжния съд, където е седалището и. Промените в устава влизат в сила след тяхната регистрация.

Членственото правоотношение е лично право, което възниква по силата на закона или по силата на наследяване. Членове на ЖСК са както учредителите, така и тези , които допълнително са приети въз основа на писмена молба с решение на ОС на ЖСК или на УС, ако така е предвидено в устава.Член на ЖСК може да бъде всяко физическо или юридическо лице, което има съответен обект и което е прието по установения ред. Има два вида член-кооператори в ЖСК:

-обикновените член-кооператори, които са приети по установения затова ред.

-Член-кооператори по право са собствениците на отчуждените до 1990 година имоти за строителство на ЖСК или за обществени мероприятия по ЗРП, които със заповед по чл. 98 ЗТСУ са обезщетени с имот в сградата на ЖСК.

Членственото правоотношение се прекъсва в посочените от ЗЖСК и в устава случаи: при доброволно напускане, освобождаване по решение на ОС, изключване или смърт.

При прекратяване на членството бившия кооператор или наследниците му имат право да получат средствата, внесени в ЖСК, а на негово място се избира нов член-кооператор.

ЖСК е юридическо лице. Съобразно с това тя трябва да има свои органи на управление и представителство, които да действат от нейното име и за нейна сметка.Органите на кооперацията са общо събрание, управителен съвет и контролен съвет. Законът и уставът на кооперацията определят правата и задълженията на всеки един от тези три органа.

1.Общото събрание е върховния орган на кооперацията.Той се състои от всички нейни членове.

2.Управителния съвет организира изпълнението на решенията на общото събрание , решава оперативните въпроси и представлява ЖСК пред трети лица.

3.Контролния съвет упражнява надзор върху действията и решенията на управителния съвет.При установяване на нарушения, с които се засягат интересите на кооперацията, контролния съвет свиква незабавно общото събрание .

Решенията на общото събрание, взети в нарушение на закона или устава, се отменят от районния съд по молба на член кооператор, ако решението на общото събрание противоречи на закона.

Прекратяване на ЖСК.

ЖСК е юридическо лице с временно съществуване.Тя е създадена, за да придобие жилищно-строителен парцел, върху който да бъде построена сграда и член кооператорите да получат правото на собственост на жилища и други обекти в нея.След построяването на сградата ЖСК трябва да бъде прекратена.Управителния съвет свиква общото събрание за приемане на окончателния разпределителен протокол, окончателната цена на всеки обект и за определяне на припадащите с идеални части от общите части от сградата и от вещното право върху дворното място.Нотариусът снабдява членовете на ЖСК с нотариални актове.Правота на собственост върху обектите в сградата се придобива с издаването на нотариалния акт.След като всички членове бъдат снабдени с нотариални актове, ЖСК прекратява съществуването си.Правото на членство в ЖСК не може да се дели по съдебен ред.