Лични сервитути.

 

Личните сервитути се характеризират с това, че те са учредени в полза на конкретен правен субект, като в негова полза се създава вещно право на ползване върху чужда вещ се наричат “лични”.

Вещното право определя като лични сервитути плодоползването, употреблението и обитаването.

Плодоползване:

Той е ограничено вещно право на ползване на чужда вещ и придобиване на плодовете и, без да се засяга нейната същност. Плодоползвателят става собственик на плодовете от момента на събирането им.

Това ограничено вещно право е непрехвърляемо, но упражняването му може да бъде отстъпено и на трето лице, което не придобива вещното право, а има само право да иска от плодоползвателя да му отстъпи упражняването на плодоползването.

Същност на плодоползването

Плодоползването в своята същност обхваща две права на носителя си: правото да си служи с вещта и правото да събира и придобива плодовете.

Плодоползването е личен сервитут. Той се учредява в полза на конкретно лице, което придобива определени, но ограничени вещни права върху една вещ. То е ограничено вещно право, чието съдържание се свежда до ползването на една чужда вещ и до придобиване на плодовете и, без да се засяга нейната субстанция. Обект на плодоползването може да бъде както недвижимост, така и движимост. Изключение правят потребимите вещи.

Вещното право на плодоползване по своя обем е второто вещно право върху чужда вещ. Плодоползването е ненаследимо.

Задължения на плодоползвателя.

Учредяване на плодоползването.

Това вещно право може да възникне по волята на правните субекти или по силата на закона.

1.По волята на правния субект. Основен способ за учредяване на плодоползването е договорът. Възможностите по принцип са две:

-собственикът може да сключи договор с трето лице, по силата на който то придобива съответното ограничено вещно право върху една или повече вещи;

-собственикът може да продаде своя вещ на трето лице, като си запазва плодоползването върху същата. По този начин по договорен път правото на собственост се трансформира в плодоползване.

В тази категория влизат продажбата, замяната, дарението, а също така и делбата – доброволна делба.

Но съществува възможност плодоползването да бъде учредено със завещание. Безспорно е, че по волята на човека може да се създаде ограничено вещно право и във формата на завещание. При този способ има два варианта: може да се даде в завет плодоползването и да се остави голата собственост в наследството, или да се даде в завет голата собственост и да се остави на наследниците плодоползването.

2.По силата на закона. Законът също така може да определя случаите, в които се създава плодоползване.

3.Придобиване чрез давност. Давността е институт на гражданското право. Придобивната давност съществува и в вещното право, не само в областта на собствеността, но и при ограничените вещни права, включително и при сервитутите. Следователно няма никаква причина да го изключим като способ за възникване на плодоползването.

Погасяване на плодоползването.

1.Смърт на плодоползвателя. Плодоползването е лично право. Смъртта на плодоползвателя е един напълно естествен край на плодоползването.

2.Изтичане на срока, за който правото е учредено. Възможно е личният сервитут да бъде учреден за определен срок. С изтичане на този срок то се погасява.

3.Погиване на веща. Плодоползването е вещно право върху една вещ. Докато тази вещ е налице, плодоползването продължава да съществува. При погиването на вещта поради липса на предмет плодоползването се погасява.

4.Откъс от страна на плодоползвателя. Всеки носител на вещно право може да се откаже от това право.

5.Погасителна давност. Както приехме, че плодоползването може да възникне след изтичане на предвидения срок за придобивната давност, така може да стане и обратното – поради неупражняването на плодоползването в течение на определен срок това право да се погаси.

6.По договорен път. Както е възможно да се създаде плодоползване по силата на договор, така е допустимо и договор да се прекрати това лично вещно право.

7.При сливане в едно лице на собственика и плодоползвателя на вещта правото се прекратява. Щом като двете вещни права се съберат в лицето на един правен субект, плодоползването се прекратява.

8.При унищожаване на договора. Възможно е да бъде унищожен договорът, по силата на който е създадено плодоползването. Когато се прекрати плодоползването, следва законът да определи произтичащите от това правни последици. Има случаи, при които ще трябва да бъде върната веща.

Употребление

Употреблението е ограничено вещно право върху чужда вещ. То е вид личен сервитут. Същността му се свежда до това, че носителят може да ползва една вещ и да събира плодовете от нея, доколкото това е необходимо за неговите и за тези на семейството му нужди.

Същност на обитаването.

Обитаването е личен сервитут, който създава право на обитаване върху чуждо жилище или част от това за задоволяване жилищните нужди на обитателя и на членовете на неговото семейство, без право на нарушаване субстанцията на жилището.