Производно придобиване.

 

Производно придобиване на вещно право има тогава, когато новото право произтича от правото на друго лице.

А/ Придобиване по договор

Най-често срещаният в живота начин за придобиване на правото на собственост или друго вещно право е по силата на договор.Задължителен елемент от фактическия състав на договора е съществуването на вещното право на прехвърлителя.

2.Уредба в ЗЗД от 1892 г в чл. 30 обявява, че собствеността се прехвърля по силата на постигнатото съгласие между двете страни, изразено в договор, който има за предмет прехвърляне на собственост. Само в четири случая имахме отклонение от така фиксирания принцип.

А/При договор за прехвърляне на алтернативно определени вещи сключването му не прехвърля собствеността.

Б/При договор за прехвърляне на собствеността на родово определени вещи също не може да се прехвърли собствеността, докато не се определи конкретната единична вещ.

В/При договор за прехвърляне на бъдеща вещ тя не съществува в момента на договаряне.

3/Правна уредба в сега действащия ЗЗД. Днес въпросът у нас е уреден в ЗЗД. Чл. 24

От този текст може да бъдат направени два извода:

А/Разпоредбата е универсална. Тя се прилага при прехвърлянето както на движими, така и на недвижими вещи. Единственото ограничение е, че визира само договори, имащи за предмет конкретно определена и съществуваща вещ.

Б/Разпоредбата определя момента на прехвърляне или учредяване на собствеността или друго вещно право. А това е подписването на договора. Не е необходимо предаване на конкретната вещ. Това е принципът. Изключение правят няколко случая.

Първият е отразен във втората алинея на чл. 24. При продажба на родово определени вещи.

Вторият случай е налице, когато се продава бъдеща вещ.

Третият случай е при продажба на алтернативно определени вещи.

Четвъртият случай визира продажба под отлагателно условия.

В някои случаи законът изисква определена форма за правната сделка. Това особено важи при недвижимите вещи. При тях са заложени следните изисквания:

А/Договорите за прехвърляне на собственост или за учредяване на други вещни права върху недвижими имоти трябва да бъдат оформени в нотариален акт./чл. 18 ЗЗД/.

Б/Предварителният договор за сключване на такъв окончателен договор се сключва в писмена форма.

При движимостите изискванията за определена форма са по-ограничени.

Договорът произвежда правно действие само ако прехвърлителят е собственик или носител на съответното вещно право. Придобиване по деривативен начин на вещни права от несобственик не може да има. Друг е въпросът, ако приобретателят може да придобие вещното право по давност. Но то се получава не по силата на договора, а по силата на управжнявано впоследствие владение.

Ако прехвърлителят е собственик, но впоследствие неговият придобивен акт бъде уникожен, тогава приобретателят ще загуби своето вещно право.

При прехвърляне на недвижими имоти, в законно определените случаи унищожими имоти, в законно определените случаи унищожаването на предходната сделка действа по отношение на третите лица без обратна сила.

При някои договори законодателят улеснява или усложнява тяхното сключване.

А/Когато страна по една прехвърлителна сделка е чуждестранно лице, трябва преди сключването ай да бъдат спазени изискванията на ЗСВЦВК.

Необходимо е разрешение на Министерството на финансите, когато се извършват сделки.

Неспазването води до нищожност на сделката.

Б/Съгласно чл. 23 на Закона за чуждестранните инвестиции чуждестранно лице може да придобива право на собственост върху сгради и ограничени вещни права върху недвижими вещи.

В/Чуждестранно лице, съгласно разпоредба на Конституцията не може да придобива право на собственост върху земя.

Всички актове аз прехвърляне н собственост върху недвижими имоти, както и за прехвърляне, изменение, учредяване или прекратяване на вещни права върху недвижими имоти, съгласно чл. 112 ЗС чл. 4 от Правилника за вписванията и чл.56 ЗТСУ се вписват задължително.

Придобиване на плодове също така е производен начин.

Предпоставка за придобиване на правото на собственост върху новосъздадена вещ е правото на собственост върху вещта-майка, от която произтича новото право.

Това е презумпцията, която е оборима.