Общинска собственост.

 

Както държавата, така и общините имат двояка функция и същност.В това си качество общината трябва да притежава такива вещи, които да ай дават възможност да упражнява своята власт и да задоволява трайно интересите на гражданите, които живеят, работят и пребивават в нейната територия. След като те са свързани с основните функции на общината с нейните властнически проявления, те трябва да бъдат точно посочени. Общината се явява и като правен субект на гражданското право и с оглед на тази нейна характеристика и функции тя трябва да притежава такива вещи, които съответстват и обслужват тази нейна характеристика. Това е втората група вещи, които се включват в имуществото на общината.

Законът за общинската собственост и ППЗОС от 1996 година отговориха на изискването на Конституцията да бъде уреден със закон общинската собственост. Същевременно този закон даде възможност да се разграничат двата вида общински вещи – публична и частна собственост.

Публична общинска собственост

Единственият нормативен акт, който определя тази собственост е ЗОС. Съгласно чл. 3 ал.2 в публичната общинска собственост са включени две групи вещи:

1.Вещите, предназначени за осъществяване функциите на органите на местното самоуправление и местната администрация. Общината е местна власт. Поради това, сградите, в които се осъществяват функциите на органите на държавната власт, трябва да бъдат включени в публичната собственост.

2.Имотите, предназначени за трайно задоволяване на обществени потребности от общинско значение. Това е всъщност и дефиницията на публичната общинска собственост. Тук може да се имат предвид само недвижимости.

Характеристика на вещите, включени в публичната общинска собственост

Тук говорим за право на собственост на общината, като абсолютно вещно право. Но всъщност правомощията на собственика в случая са силно ограничени. Това е базовата характеристика на вещното право върху тези обекти.

На първо място правомощието на разпореждане до голяма степен отсъства. Вещите, не може да бъдат отчуждавани, нито може да бъдат предмет на прехвърлителни сделки. Върху тях не може да бъдат учредявани ограничени вещни права на други правни субекти. Тези вещи се ползват само съобразно предназначението си за нуждите, посочени в двете точки на чл. 3 ал.2 ЗОС.

Върху вещите от категорията на публичната общинска собственост може да се учредява концесия по реда и при условията, предвидени в отделна глава на ЗОС. Обектите, включени в публичната общинска собственост не може да бъдат част от капитала на еднолични търговски дружества с общинско имущество.

Частна общинска собственост

Съгласно чл.3 ал.3 ЗОС частна общинска собственост са всички общински вещи – недвижими и движими, които не са включени в публичната общинска собственост. Плодовете и приходите от вещите, включени в публичната общинска собственост са частна общинска собственост.

По изричната разпоредба на ЗОС не са общинска собственост сградите и постройките на кооперативни организации и сдружения с идеална цел, включително и прилежащия терен.

Характеристика.

С частната общинска собственост общината се явява обикновен участник в гражданския оборот. Общината е правен субект. Поради това съдържанието на правото на собственост в този случай е в пълния обем на това право, обхванато в неговата триада.

Съгласно чл.7 ал.3 ЗОС включените в частната собственост обекти “могат да се отчуждават и да се обременяват с вещни права”.За тях се прилагат общите разпоредби на собствеността, доколкото в закона не се предвижда друго. Могат да бъдат предмет на правни сделки, на ипотекиране. Тези вещи може да бъдат придобити от други правни субекти по давност.Общинската собственост се управлява в интерес на населението в общината с грижата на добър стопанин, съгласно разпоредбите на ЗОС. Тази собственост се използва съобразно предназначението й и за нуждите, за които е предоставен а от кмета.

Договорите, с които се извършва разпореждане с недвижими вещи се сключват в писмена форма от кмета и се вписват от съдията по вписванията по местонахождението на общинския имот.

Продажбата на недвижим имот се извършва с решение на общинския съвет или със заповед на кмета, след проведен търг или конкурс.

Замяната на недвижим имот се извършва от кмета, след решение на общинския съвет.

Доброволна делба се извършва по инициатива на всеки от съсобствениците със съгласието на общинския съвет и приключва с писмен договор, сключен с кмета.

Право на собственост се прехвърля по решение на общинския съвет безвъзмездно на юридически лица на бюджетна издръжка.

Правото на строеж се учредява по решение на общинския съвет след проведен търг или конкурс.

Право на ползване се учредява след проведен търг или конкурс.