ПРОИЗВОДСТВО ПО ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ С НАЛАГАНЕ НА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ.

 

ПРОИЗВОДСТВО ПО ОСВОБОЖДАВАНЕ ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ С НАЛАГАНЕ НА АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ.

            При освобождаването от наказателна отговорност с налагане на административно наказание става въпрос за една процедура, която е уредена не в главата „Особено производство”, а в главата „Особени правила”. Затова няма съмнение, че това производство е по същността си общият наказателен процес, когато обаче са съкратени едни или други форми и институти, за да се осигури по-бързо осъществяване на правосъдието.

            Това производство се провежда само при условие, че са налице материално-правните предпоставки, така както са установени по чл. 78а НК.

            При това производство за досъдебната фаза не са установени каквито и да било особени правила. Единственото, което е различно – че досъдебната фаза приключва с изготвяне на прокурора на постановление, в което се съдържа неговото искане обвиняемият да се освободи от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

            Разпоредбата на чл. 78а може да се приложи не само когато разглеждането на делото е протекло по реда на тези особени правила. Тази разпоредба може да се приложи и когато производството е протекло по реда на общата наказателна процедура и съдът с присъдата признава подсъдимия за виновен и прилага чл. 78а, както това е видно от чл. 305, ал. 5.

            За съдебната фаза са предписани редица особени правила:
                        -
делото се разглежда в открито заседание, но винаги еднолично от съдия – чл. 378, ал. 1.
                        - в това производство присъствието на страните НЕ е задължително, но онова, което е специфично и уникално – не е задължително присъствието на прокурора – чл. 378, ал. 1, изр.2.
                        - в съдебното производство не е допустимо да се предявява граждански иск – чл. 376, ал. 3
                        -не е допустимо в съдебното производство да се конституира частен обвинител – чл. 376, ал. 4.
                        -съгласно чл. 378, ал. 2 при разглеждане на делото могат да се преценяват събраните в наказателното производство доказателства и да се събират нови. От това правило може да се направи верен извод, че тук съдът не действа като ПИС, както по делата, които протичат по общата процедура. Този съд НЕ е длъжен отново да събира и проверява доказателства, събрани на досъдебна фаза, а може директно да ги ползва.
                        -съдът в тази процедура разглежда делото, но само в рамките на фактическите положения, посочени в постановлението на прокурора. Когато установи нови фактически положения, той прекратява производството и го връща на прокурора - чл. 378, ал. 3. Този съд може да установява нови фактически положения. От това правило може да се направи извод, че този съд действа като въззивен. Но не става въпрос за въззивна процедура, т.к. когато един въззивен съд установи нови фактически положения, той може и да реши делото на базата на така установените факти. А този съд, при тази процедура, когато установи нови факти, връща делото на прокурора.

            Както е видно от чл. 379, в това производство намират, макар и субсидиарно, приложение разпоредбите на ЗАНН.

            Възобновяването на делата е твърде различно, т.к. искането за възобновяване се прави от апелативния прокурор, а делото се гледа от апелативния съд при това редът и сроковете за разглеждане на делото са по ЗАНН, а само основанията – по НПК.
 

№ 90 – ССС – чл. 370 – 374. Чинова – „ССС”.

№ 91 – отпада!!!

№ 93 – споразумение: чл. 381 – 384 – няма лекция, няма книжка  - гледаме си само НПК.

№ 94 – непълнолетни – НПК си гледаме само – чл. 385 – чл. 395.

№ 95 и 96 отпадат!!!