Участник, субект, страна.

 

Участник, субект, страна.


            1.Участник в наказателния процес.  3 правила:
                        а/дефиниция: участниците в наказателния процес са субектите на наказателно процесуалните правоотношения.
                        б/
От дефиницията е очевидно, че това понятие е най-широкото, т.к. участници в процеса са всички държавни органи и всички граждани, които имат права и задължения по образувани наказателни дела.
                        в/
Понятието участник в наказателния процес е различно от понятието субекти на наказателното правоотношение. Субекти на наказателното правоотношение са държавата и извършителят на престъплението. Субектите на наказателнопроцесуалните правоотношения са не държавата, а държавните органи от една страна и от друга - не само извършителят на престъплението, който е обвиняем, а и редица други граждани, като пострадал, частен обвинител, граждански ищец, свидетел, поемно лице и т.н.

            2.Субект на процеса.
            Дефиницията на понятието субект на наказателния процес има 3 елемента:
                        а/
Субектите на наказателния процес са държавни органи и граждани, които осъществяват поне една функция.
                        б/ Само субектите на наказателния процес
защитават свои или чужди права и законни интереси. Държавните органи защитават чужди права – на обществото. Гражданите или защитават лични права, или чужди права на други граждани, каквито са защитниците и поверениците.
                        в/ Само субектите на наказателния процес участват трайно в тази дейност и са в същото време субекти на процеса на доказването. Само субектите притежават права, за да вземат участие при допускането, събирането, проверката и оценката на доказателствения материал.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ: от всички участници в процеса НЕ СА СУБЕКТИ на процеса свидетелите, ВЛ, преводачите, тълковниците и всички други граждани,които технически подпомагат дейността на държавните органи. Тези граждани не осъществяват функция, не защитават нито свои, нито чужди права, нито пък вземат трайно участие в процеса на доказване.

                        ИЗВОДИ ЗА СУБЕКТИТЕ:
            А/ Всички субекти на наказателния процес са в същото време и участници в процеса. Не всички участници, обаче, са субекти.
            Б/ Субектите в наказателния процес винаги осъществяват поне една функция и няма никакво значение дали тя е основна или допълнителна.
            В/ В наказателния процес има субекти, които осъществяват функцията си в пълен и субекти, които осъществяват своята функция в непълен обем (гражданския ищец и гражданския ответник).
            Г/ В наказателния процес има субекти, които осъществяват само една и повече от 1 функция. Това е възможно като изключение на досъдебна фаза само за държавните органи, които осъществяват функция по обвинение и функция по р&р.
            Д/ В наказателния процес има субекти, които са еднолични и които са колегиални. Единственият колегиален субект е съдът.
            Е/ В наказателния процес има субекти, които са неизменни, т.е. които остават едни и същи в хода на процеса. Има и други – които не остават едни и същи и следователно не са неизменни. Неизменни са: обвиняемият, пострадалият, частен обвинител и тъжител, граждански ищец и ответник, т.е. само гражданите, които защитават свои материални права и законни интереси.
            Ж/ Има субекти, които са задължителни и без тях не може да се реализира наказателния процес и субекти, които не са задължителни. Задължителни субекти: съдът, обвиняемият, прокурорът, разследващите органи.
           
З/ Има субекти, които осъществявайки своята функция могат да извършват действия, които спадат към друга функция и въпреки това няма обединяване на функции. Това важи само за държавните органи като субекти на наказателния процес, защото само те са длъжни да бъдат обективни  и да събират и проверяват всички доказателства за разкриването на истината, независимо дали тези доказателства ще ползват обвинението или защитата.
            Когато прокурорът установява алибито на обвиняемия и събира доказателства в негова полза, това не значи, че той осъществява и функция по обвинение и по защита.

            3.Страни в наказателния процес.
            Дефиниция:
Това са субектите в наказателния процес в неговата съдебна фаза, които осъществяват функция по обвинение или по защита.
            Според проф. Павлов страните са субектите в наказателния процес в неговата съдебна фаза, които повдигат или поддържат обвинението или отговарят по обвинението, предявяват гражданския иск или  отговарят по него. В тази дефиниция трябва винаги да се подчертава, че в нея изразът „отговарят по обвинението” е употребен не в материално правното му значение, а в процесуално правното. В материално правен смисъл отговаря по обвинението подсъдимият и гражданският ответник, а в процесуално правен смисъл отговарят по обвинението и защитникът и повереникът.
            На досъдебна фаза няма страни, т.к. там функцията по обвинение и р&р се осъществява от един и същи държавен орган. Чл. 253 изброява страните. Забележително е, че там не фигурира повереникът.