СЪДЕБНО ПРОИЗВОДСТВО

 

СЪДЕБНО ПРОИЗВОДСТВО

            Съдебната фаза се състои от 6 етапа. Първиятподготвителните действия за разглеждане на делото в съдебното заседание.

ОБРАЗУВАНЕ НА СЪДЕБНО ПРОИЗВОДСТВО. Има 2 категории дела:
             - дела, които се образуват по тъжба на пострадалия – те са от частен характер;
            - дела за престъпления, които се преследват по общия ред – дела от общ характер.
            Образуването на съдебното производство зависи от характера на делото. За НОХД процедурата е доста по-облекчена. Делата от частен характер започват с тъжба и директно на съдебна фаза, няма досъдебна фаза. Така че редът при делата от ЧХ е по-тежък.
            Образуването на НОХД става автоматично – с внасянето на ОА в съда. Когато делото, или по-точно ОА с приложените му материали, се внесе в съда, наказателното дело в съдебна фаза е образувано. А самото образуване става с поставяне на номер в деловодството. Не е необходим изричен акт.
            Делата по тъжба на пострадалия се предхождат от една предварителна проверка – дали извършеното деяние представлява престъпление. Тази преценка е възложена на председателя на РС. С оглед ниската степен на обществена опасност, всички престъпления, които се преследват по тъжба на пострадалия се разглеждат от РС. Председателят на РС назначава съдията-докладчик за НЧХД. В по-големите съдилища и за дела от общ характер – заместник-председателите извършват това.
            Ако са налице предпоставките àобразуване на съдебно производство с разпореждане – чл. 247, ал. 1, т.2. Ако се прецени, че не са налице предпоставките (не е подписано, няма описание на деянието) или деянието не съставлява престъпление, председателят на РС отказва образуване. С оглед защитата на подалия тъжбата е предвидена възможността разпореждането на председателя на съда да се атакува по реда на гл.22 -  чл. 247, ал. 2.
            След като има разпореждане, се дава номер на делото и то продължава. В ГП има разминаване м/у „дело” и „ИМ” в етапа на образуване à ИМ става дело, само ако отговаря на предпоставките. Този проблем стои и при НЧХД. Би било редно още със самото подаване тъжбата да се образува някак в дело. Друг е въпросът дали това дело да има статута на другите дела. Ако трябва да тълкуваме стриктно НПК – делото се образува едва след разпореждането на председателя на РС – чл. 247. Но това създава проблеми и трябва да има подзаконова уредба в ЗСВ.